کد خبر: ۵۴۰۶۱۴
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۷
معاون وزیر جهاد کشارزی گفت: وزارتخانه در راستای تعادل بخشی به بازار گوشت طرح توزیع گوشت قرمز تازه گوسفندی را در دستور کار خود قرار داده است.
حسن رکنی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه اولین جشنواره ملی کشاورزی ایران  و سی و یکمین دوره انتخاب کشاورزان برتر با اشاره به علل افزایش قیمت تخم‌مرغ در بازار اظهار داشت: سالانه حدود 920 هزار تن تخم‌مرغ تولید می‌شود که سال گذشته 90 هزار تن از این محصول به بازارهای هدف صادر شد.

وی افزود: در حال حاضر شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور موجب شده تا صادرات ماهانه 400 تن تخم‌مرغ متوقف شود.

رکنی ادامه داد: آنفولانزای فوق حاد پرندگان منجر به درگیر شدن گله‌های مولد واحدهای پرورش مرغ تخم‌گذار و خارج شدن آن از مدار تولید شده و ضمن شیوع این بیماری و در پی متوقف شدن صادرات با نوسانات قیمتی در بازار همراه بوده است.

رکنی اظهار امیدواری کرد و ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته هر چه سریع‌تر بیماری ریشه کن و تولید به شرایط عادی بازخواهد گشت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره علل تنش افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار عنوان کرد: در خصوص گوشت گوساله با هیچ مشکلی از نظر افزایش قیمت در بازار مواجه نیستیم اما تنها در حوزه گوشت قرمز تازه با نوساناتی در بازار روبرو هستیم که دلالی، واسطه‌گری و اخلال در سیستم توزیع از علل اصلی این نوسانات است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مشکلات پیش آمده در حوزه گوشت گوسفندی ارتباطی با صادرات دام ندارد، افزود: تولید سالانه دام زنده به 60 میلیون رأس می‌رسد که این رقم در برابر صادرات جزئی دام نمی‌تواند مشکلی در بازار ایجاد کند کما اینکه در ازای صادرات دام زنده واردات گوشت قرمز انجام می‌شود.

وی ادامه داد: وزارتخانه در راستای تعادل بخشی به بازار گوشت طرح توزیع گوشت قرمز تازه گوسفندی را در دستور کار خود قرار داده و به زودی این امر در سطح ملی اجرا خواهد شد.

وی تصریح کرد: مجموعه دستگاه‌های زیربخش وزارت جهاد کشاورزی تمام توان خود را برای تعادل بخشی بازار گوشت قرمز به کار گرفته‌اند و از طرفی دستگاه‌های نظارتی نیز باید نظارت کافی بر بازار این محصول داشته باشند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین عناوین روز