کد خبر: ۵۴۰۶۳۰
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۵
مشهد- ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دعوت و حضور حداکثری مردم و اتباع خارجی جهان اسلام در مشهد را در سال 2017 مورد تاکید قرارداد و گفت: دیپلماسی فرهنگی در سالی که مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام تعیین شده نماد تعامل و گفت وگو با جهان خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به استان خراسان رضوی ، سید رضا صالحی امیری عصر دوشنبه در ادامه سفر به این استان با حضور در دانشگاه فردوسی ضمن حضور در آیین آغاز رسمی رویداد مشهد 2017 گفت: انتخاب مشهد برای پایتختی فرهنگی جهان اسلام بی حکمت نیست چرا که علاوه بر وجود مرقد مطهر ومنور ثامن الحجج در این شهر ، شخصیت ها و انسانهای بزرگی از این خطه برخاسته و منشا خیر وبرکت و تحولا ت در جهان اسلام بوده اند.
وی با اشاره به مجموعه اقدامات بعمل آمده طی دو سال گذشته تا کنون توسط نهادها و دستگاهها و نهادهای فرهنگی و اجرایی ، اظهار داشت اینک تمامی این اقدامات آغازی برای اهداف بلند است که باید با جدیت و همکاری و همیاری همه ادامه یابد.
عضو کابینه دولت یازدم به تاکید دولت و شخص رییس جمهوری بر هرچه باشکوهتر برگزار شدن این رویداد در سال آینده گفت: نخستین هدف ما برجسته سازی گفتمان نبوی به جهان اسلام است. دنیای پر مناقشه، آشوب زده، و در رنج بیش از هر زمانی نیازمند گفتمان روی است.
وی معرفی مشهد 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را فرصت مغتنمی برای به صدا درآوردن زنگ پیام صلح و دوستی، اخوت ، وحدت، معرفت بخشی و انسجام همه مسلمانان دانست که باید از این جغرافیا به صدا درآید.
به گفته صالحی امیری همواره وحدت ، همگرایی، ایجاد فضای نشاط و شادمانی، دوری از خشونت و مناقشه و ایجاد فضای ثبات و آرامش هدف ما بوده و هست. به گفته وی امروز موج تفرقه ، نیرنگ، انگ زنی توسط عده ای جاهل، بی منطق و دشمن در حال گسترش است لذا در این برهه حساس راهی بجز گفت و گو و وحدت میان مسلمانان وجود ندارد.
عضو کابینه دولت یازدهم مشهد را نماد و نمود صلح و دوستی، مهربانی و آشتی در جهان دانست و گفت آغاز این گفت وگو ها باید از دانشگاهها، حوزه های علمیه، نخبگان و... با محوریت مشهد باشد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگی از سخنان خود بااشاره به نقش بی بدیل رسانه در تبیین ومعرفی این رویداد بزرگ معنوی و فرهنگی گفت: باید در سال 2017از رسانه های خارجی دعوت کرد تا به جمهوری اسلامی ایران و به ویژه مشهد سفر کرده و با رعایت اخلاق و انصاف آنچه واقعیت ایران اسلامی و این ملت است را به کشورهای مقصد در بازگشت منتقل کنند.
صالحی امیری سرمایه بزرگ خراسان را وجود بزرگان و مشاهیری مانند فردوسی برشمرد که همواره عامل وحدت و استقلال آفرینی در این مرزو بوم بوده اند.
وی ابراز امیدواری کرد که مجموعه کارها و تلاشها در سطح ملی، منطقه ای و استانی بتواند منجر به وحدت و همدلی هرچه بیشتر مسلمانان در جهان اسلام شود و صلح ، دوستی و شرافت، معرفت، کرامت را به ارمغان بیاورد.
در ادامه این نشست با حضور وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی از سایت انگلیسی دانشگاه فردوسی مشهد که مختص انعکاس مطالب و برنامه های برنامه مشهد 2017و مسائل دانشگاه است رونمایی شد.
فراهنگ 1355 *1823خبرنگار علی اکبرقزوینیان * انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی
منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: