آنکارا- ایرنا- مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در نیویورک گفت: مداخله نیروهای دولت سوریه در ادلب به مفهوم نقض آتش بس و توافق انجام شده خواهد بود و تفاهم موجود را بر هم خواهد زد.

چاووش اوغلو که به نیویورک سفر کرده است، این مطلب را در مقر سازمان ملل در گفت و گو با خبرنگاران ترکیه ای عنوان کرد که شکبه های خبری ترکیه این مصاحبه را جمعه شب به طور زنده پخش کردند.
چاووش اوغلو افزود: بر اساس توافق حاصل شده، طرفین در طول آتش بس فراگیر نباید از مواضع خود بیرون روند.
وی در پاسخ به سئوالی در خصوص احتمال عملیات نیروهای ارتش سوریه برای آزاد سازی ادلب گفت: 10 روز پیش توافقی حاصل شد که نشان می دهد رژیم سوریه نیز خواهان راه حل سیاسی است و زیر دو سند را امضا کرد.
وی ادامه داد: این قابل قبول نیست که دولت سوریه هم آتش بس را بپذیرد و هم برای تصرف ادلب تلاش کند و در این صورت آتش بس فرو می ریزد و سوریه دوباره وارد هرج و مرج و کابوس خواهد شد.
او با ادعای این که 'برای تداوم آتش بس فراگیر در سوریه تلاش می کنیم'، افزود: ترکیه ضامن معارضان سوری و روسیه ضامن دولت سوریه در حراست از آتش بس فراگیر است.
وزیر امور خارجه ترکیه در خصوص این که اقدامات تنبیهی در خصوص نقض آتش بس مد نظر است یا نه؟ گفت: در این خصوص توافقنامه ای امضا شده است ولی این که چگونه و از طرف چه کسی اعمال خواهد شد، باید جزئیات آن گفت و گو شود، اما برای پایداری آتش بس فراگیر همه باید رعایت کنند.
چاووش اوغلو در خصوص کاهش نیروهای روسی در سوریه گفت: روسیه می گوید که بنا به دعوت دولت سوریه در آن کشور حضور نظامی دارد و هم اکنون نیز دو پایگاه در سوریه دارد و ترکیه می خواهد که شرق دریای مدیترانه دریای صلح شده و به صحنه رقابت نیروهای متفاوت تبدیل نشود و ما این نقطه نظرات خود را دوستانه در مذاکرات مطرح می کنیم.
او در خصوص موارد نقض آتش بس در سوریه مدعی شد: نیروهای دولتی و حامیان رژیم سوریه از طریق هوایی و زمینی حملاتی را دارند ولی معارضان سوری به آتش بس رعایت بوده و روی قول خود ایستاده اند.
ترکیه به دنبال آتش بس در حلب، به تخلیه دهها هزار تن از معارضان سوری و خانواده های آنها از شرق حلب و انتقال به ادلب کمک موثری کرد.
گفته می شود این معارضان اکثرا از گروههای مورد حمایت دولت آنکارا هستند.
خاورم/2011/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری
منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین عناوین روز