کد خبر: ۵۴۲۵۷۴
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۶
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تذکرات خود خواستار حل مشکل سهامداران پدیده شاندیز شدند و به وزیر امورخارجه برای حل مشکل زندانیان ایرانی در ترکمنستان تذکر دادند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس در جلسه علنی روز شنبه مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی با تشکر از وزیر کشور به دلیل پیگیری مشکلات پدیده شاندیز گفت: پس از سوال از وزیر کشور درباره پدیده شاندیز کارها به خوبی پیشرفت کرده به نوعی که گفته شده پایان کار نیز گرفته شده است. امید است با همکاری وزیر اقتصاد و امور دارایی تا حصول نتیجه نهایی پیگیری ها برای پدیده شاندیز، موسسه میزان و پردیسبان ادامه یابد.
وی خطاب به وزیر کشور با اشاره به لایحه جامع انتخابات گفت : اگر قرار است این لایحه برای انتخابات آتی براساس سیاست های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب مورد نظر واقع شود باید هرچه سریع تر به مجلس ارائه شود.
در ادامه ، این نماینده‌ در خصوص مترو تذکر داد : دستور لازم جهت تکمیل مترو تهران اسلامشهر به استاندار و شهردار تهران داده شود.
کواکبیان از معاون اول رئیس جمهور نیز درخواست ساماندهی امور پایتخت را کرد و گفت: جلساتی پیرامون ساماندهی امور پایتخت هرچه سریع تر باید تشکیل شود تا وضعیت نابسامان ترافیک و آلودگی هوا حل شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در هشداری به دولت ترکمنستان گفت: دولت ترکمنستان باید دست از باج خواهی نسبت به گاز ایران بردارد؛ هر چند ما معتقد به کمپین 2 درصد صرفه جویی هستیم زیرا با صرفه جویی می توان پاسخ باج خواهی ترکمنستان را داد.
محمد مهدی برومندی نماینده مردم مرودشت در جلسه علنی روز شنبه در تذکری شفاهی به وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ضمن اینکه از پیگیری جنابعالی و معاونان محترم در مورد کارخانه آزمایش تشکر می کنم اما مشکل آزمایش هنوز حل نشده و کارخانه ای که قطب تولید لوازم خانگی با 2 هزار و پانصد کارگر است همچنان تعطیل است و مردم بسیار ناراضی هستند؛ اگر وزارت صنعت نتواند این مشکل را رفع کند پس چه نهادی باید این کار را انجام دهد.
وی ادامه داد: کار به جایی رسیده که تعطیلی این کارخانه به عنوان کارنامه جمهوری اسلامی توسط تلویزیون های ضد انقلاب منعکس می شود و دشمن بر روی آن مانور می دهد.
برومندی تصریح کرد: زمانی که کارخانه آزمایش با 2 هزار و 500 و همچنین چرمینه و دیگر کارخانجات تعطیل می شود باید مرودشت بالاترین نرخ بیکاری را داشته باشد؛ تقاضا داریم صنایع جدید را به شهرستان مرودشت هدایت و مستقر نمایید.
نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی مجلس خطاب به دولت و مجلس یادآور شد: در شرایطی که لایحه برنامه ششم و بودجه 96 را بررسی می‌کنیم هیچ توجه قابل ملاحظه ای به فرهنگیان آموزش و پرورش نشده است؛ بیایید با فرهنگیان و معلمان که اساس توسعه کشور هستند صادق باشیم؛ در برنامه ششم و بودجه سالانه چه کار درخوری برای فرهنگیان انجام شده است؛ قبل از آنکه دیر شود باید به جامعه فرهنگیان و معلمان توجه کرد.
سیدتقی کبیری نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس در تذکری شفاهی به روسای قوای سه‌گانه، گفت: از رسانه ای کردن برخی مسائل، مطالب و اختلافی که زمینه سوءاستفاده رسانه های بیگانه و معاند را فراهم می آورد پرهیز شود.
وی در تذکری به وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: برای اجرایی کردن مصوبه مجلس در راستای استخدام حق التدریسی ها، نهضت سواد آموزی و شرکتی ها باید راهکارهای اساسی انجام شود ضمن اینکه برای پرداخت سریع حق الزحمه حق التدریسی ها نیز اقدامات اساسی صورت گیرد.
زهرا سعیدی نماینده مردم مبارکه با بیان اینکه آسیب های اجتماعی در طول سال های فراوان اکنون به نقطه اوج رسیده است، افزود: تا کی باید شاهد بیکاری، طلاق، اعتیاد، فقر اقتصادی، فرهنگی و بحران های اجتماعی در کشور باشیم؟
وی با یادآوری نوزاد رها شده در شهرستان مبارکه به دلیل فقر اقتصادی خانواده گفت: این موضوع را نمی توان کتمان و از زیر بار آن شانه خالی کرد؛ دردناک است که این مشکلات به شهرستان ها و مناطق کوچک راه پیدا کرده است. به صورت جدی باید به این مشکلات به صورت ریشه ای رسیدگی شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: انتظار می‌رود دولت به صورت جدی به این مشکلات رسیدگی کند و اجازه ندهد که در آغاز روزهای زندگی یک نوزاد، مادر و نوزاد به دلیل فقر اقتصادی و فرهنگی از هم جدا شوند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: کدام منطق می‌پذیرد که شهرستانی بیشترین صنعت را دارا باشد اما با بیکاری و آلودگی دست و پنجه نرم کند؛ امیدواریم دولت پاسخی منطقی به ما ارائه کند تا ما براساس آن بتوانیم به مردم منطقه پاسخگو باشیم.
رضا کریمی نماینده مردم اردبیل در مجلس در تذکر شفاهی خطاب به وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: پیگیری پرداخت غرامت به خسارت دیدگان باغداران و کشاورزان مورد توجه قرار گیرد و از وزیر آموزش و پرورش نیز می خواهم پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته را پرداخت کند.
وی خطاب به رئیس جمهور گفت: قانون مصوب مجلس را اجرایی کنید زیرا قانونی در مورد تسهیلات زیر یک میلیارد ریال وجود دارد به نحوی که بانک‌های عامل اصل تسهیلات و وام های دریافتی را اخذ و با تقبل پرداخت سود و جریمه دیرکرد نسبت به تسویه حساب اقدام کند اما متاسفانه این قانون اجرایی نشده و برای ضامن ها مشکل ساز شده است از سوی دیگر اخیرا بانک های عامل تمام اسناد در رهن را تحت پیگرد قرار داده و مردم را دچار نگرانی کرده اند.

**تذکر به وزیر خارجه درباره اظهارات نخست وزیر انگلستان
اکبر رنجبرزاده عضو هیات رییسه مجلس همچنین با قرائت تذکرات کتبی نمایندگان گفت: شهرام کوسه غراوی و رامین نورقلی پور نمایندگان مینودشت و کردکوی به وزیر امور خارجه در تذکری خواستار پیگیری آزادی زندانیان محبوس در کشور ترکمنستان شدند.
وی ادامه داد: همچنین پروانه مافی نماینده مردم تهران به رئیس جمهور درباره توضیح علت عدم تعیین تکلیف اجرای سند امنیت زنان و کودکان در سازمان مدیریت و برنامه ریزی تذکر داد.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس ادامه داد:‌ نادر قاضی پور، علیرضا محجوب، اکبر رنجبرزاده نمایندگان ارومیه، تهران و اسدآباد به وزیر امور خارجه درخصوص تسریع در اعلام موضع منطقی وزات امور خارجه درخصوص اظهارات نخست وزیر انگلیس متذکر شدند.
سیام**9103**1449
خبرنگار: حمید شهریاری*انتشار: امیرکاردان راد
منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: