کد خبر: ۵۴۳۶۹۶
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۸
یک عضو کمیته رهبری اتحادیه میهنی کردستان عراق روز دوشنبه در واکنش به پیشنهاد دولت اقلیم به ترکیه جهت خرید چندین بلوک نفتی در اقلیم کردستان عراق نوشت: در عراق و بویژه در اقلیم قوانین موجود چنین مجوزی را به دولت اقلیم کردستان عراق نمی دهد.
فرید اسه سرد که مقاله اش در روزنامه کردستان نو ارگان رسمی اتحادیه میهنی کردستان عراق منتشر شد با اشاره به اینکه میدانهای نفتی جزو سرمایه های ملی به حساب می آیند اضافه کرد: پیشنهاد فروش بلوکهای نفتی اقلیم اگرچه هنوز از سوی دولت اقلیم کردستان عراق تایید نشده است اما نشان می دهد دولت اقلیم کردستان عراق بشدت بدهکار است و از سوی دیگر توان بازپرداخت این قروض را ندارد لذا در فکر راههای غیرقانونی برای حل مشکلات است.
این عضو کمیته رهبری اتحادیه میهنی کردستان عراق تاکید کرد: اگرچه سندی دال بر فروش این بلوک نفتی در دست نیست اما حتی فکر کردن به این راه حلها نشان می دهد در تفکر دولت اقلیم اشکالات متعددی وجود دارد و نباید یک بحران را با بحران بزرگتر حل و فصل کرد.
وی تصریح کرد: اگر هم چنین راه حلی را دولت اقلیم کردستان عراق در پیش نگیرد مجبور است از طریق فروش نفت و گاز به ترکیه این بدهی ها را پرداخت کند که در این صورت هم باز این مردم اقلیم کردستان عراق هستند که بدون حقوق خواهند ماند.
در اواخر سال 2016 میلادی سایت ویکی لیکس متن نامه وزیر منابع طبیعی دولت اقلیم کردستان عراق به برات البیراک وزیر نفت و انرژی دولت ترکیه را منتشر کرد که در آن پیشنهاد داده بود برای پرداخت بدهی های دولت اقلیم به ترکیه شماری از بلوکهای نفتی اقلیم به این کشور به مبلغ 5 میلیارد دلار فروخته شود.
این شخصیت کرد عراقی در ادامه مطلب خود با اشاره به مکاتبات صورت گرفته بین اقلیم و دولت ترکیه نوشت: به نظر می رسد دولت اقلیم کردستان عراق بسیار بیشتر از آنچه که گفته می شود به دولت ترکیه بدهکار است. 
منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین عناوین روز