استاد مالزیایی: عربستان بزرگترین حامی تروریسم در جهان است
سه شنبه 23 آبان 1396

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای 'مالزی اینسایت' در روز سه شنبه ، 'فاروق موسی' استاد دانشگاه و اندیشمند مالزیایی گفت: اعطای زمین توسط مالزی به عربستان برای ایجاد مرکز مقابله با تروریسم چندان منطقی به نظر نمی رسد.
وی که ریاست 'جبهه رنسانس اسلامی مالزی' را نیز بر عهده دارد، با بیان اینکه عربستان سابقه ای در مبارزه با تروریسم ندارد، تصریح کرد: در صورتی که منطقی هم در قبال عملکرد دولت مالزی در اعطای زمین به عربستان وجود داشته باشد، این منطق ناچیز است.
وی تصریح کرد: سعودی، ها بدون تردید حامی تروریسم هستند و ایدئولوژی آنان منبع شدیدترین افراط گرایی اسلامی باقی می ماند.
این اندیشمند مالزیایی در ادامه این سئوال را مطرح کرد که، چرا دولت (مالزی) چنین اقدامی انجام داده و آیا این جبران یک اقدام انجام شده از سوی عربستان است؟
'فاروق موسی' این اظهارات را در واکنش به یک ویدئوی جنجال برانگیز مطرح کرد که در آن 'زامیهان مات زین' واعظ جنجالی مالزی آن را منتشر و در آن 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر این کشور را به دلیل اعطای 16 هکتار زمین به عربستان 'غیرهوشمند' معرفی کرده است.
بر اساس این گزارش، در ماه ژوئیه سال جاری، 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی اعلام کرد که ساخت 'مرکز بین المللی صلح ملک سلمان' (KSCIP) در زمینی به مساحت 16 هکتار در پوتراجایا، پایتخت ستادی مالزی، انجام می گیرد.
این مرکز اکنون فعالیت خود را در کوالالامپور دارد و قرار است ساخت این مرکز را که ایده آن به 'ملک سلمان' پادشاه عربستان تعلق دارد، تا دو سال آینده تکمیل شود.
هدف از این مرکز مقابله با تاثیرات افراط گرایی و فعالیت های تروریستی و همچنین افزایش صلح جهانی عنوان شده است.
'زامیهان' یک واعظ مالزیایی می باشد که به دلیل سخنرانی انتقادی خود علیه سلطان ایالت 'جوهور' از سخنرانی در مساجد و نمازخانه های مالزی منع شده است.
'فاروق موسی' در ادامه خاطرنشان کرد: مردم باید بدانند که 15 مورد از 19 هواپیماربایی حادثه 11 سپتامبر2001 نه تنها عربستانی بودند بلکه منابع مالی را نیز از طریق افرادی که با دولت عربستان ارتباط داشتند، تامین کرده بودند.
وی تاکید کرد که اقدامات تروریستی عربستان سعودی بعد از یازدهم سپتامبر 2001 متوقف نشد. آنها همچنان با بمباران بیرحمانه یمن و به ویژه شهروندان این کشور به این قبیل فعالیت های خود ادامه داده اند.
این استاد دانشگاه مالزی در ادامه بیان کرد: نگاه کنید که آنها چگونه حامی سخنرانانی هستند که بین مسلمانان تفرقه می اندازند.
رئیس یک جبهه اسلامی مالزی تاکید کرد: فکر نمی کنم که سعودی های معنی میانه روی را بدانند. عربستان کشوری است که در آن یک روبات زن بیش از یک زن سعودی حق و حقوق دارد.
فاروق موسی به تازگی توسط سازمان امور مذهبی مناطق فدرال مالزی (جاوی) به دلیل تخطی از ماده 43 جرایم شریعت تحت بازجویی قرار گرفته است.
آساق**241**1599**1144
* انتشار دهنده: علیرضا جباری

,ایرنا