انتقاد مک‌کین از ترامپ به دلیل مطرح نکردن مسائل حقوق بشری در دیدارش با دوترته
سه شنبه 23 آبان 1396

دوترته و ترامپ

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، جان مک‌کین، رئیس کمیته سرویس‌های مسلح سنای آمریکا در پیامی توئیتری به سبک نگارش ترامپ نوشت: ظاهرا باز هم حقوق بشر در دیدار رئیس‌جمهوری آمریکا با دوترته اولویت‌ نداشته است. متاسفم!

این توئیت پس از آن منتشر شد که کاخ سفید تاکید کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و رودریگو دوترته، همتای فیلیپینی او "مختصرا" درباره سرکوب‌ها به فرمان رئیس‌جمهوری فیلیپین و اتهامات نقض حقوق بشری گفت‌وگو کردند؛ این سرکوب‌هایی که دوترته آنها را تکذیب می‌کند با مواد مخدر مرتبط است و جان هزاران تن را در این کشور گرفته است.

 با این حال سخنگوی دوترته بر خلاف موضع‌گیری کاخ سفید گفت که این مساله اصلا مطرح نشد! این سخنگو گفت: هیچ اشاره‌ای به مسائل حقوق بشری و یا کشتارهای فراقانونی صورت نگرفت.

ترامپ در پی این دیدار گفت، او "رابطه‌ای قوی" با دوترته دارد و تصمیم گرفت که به سبک دیپلماسی تعامل خودش درباره سایر مسائل بجز حقوق بشر صحبت کند؛‌ این رویکرد با مواضع روسای جمهوری سابق آمریکا درباره این مساله تفاوت آشکاری دارد.

سخنگوی دوترته گفت با وجود اینکه رئیس‌جمهوری فیلیپین درباره "تهدید مواد مخدر" بحث کرد، مساله حقوق بشر در طول این دیدار مطرح نشد.


آمريكا