استعفای الحریری طرحی بین المللی برای جنگ گسترده علیه لبنان است
سه شنبه 23 آبان 1396

به نوشته پایگاه خبری 'عربی 21' ، جان عزیز روز دوشنبه به شبکه لبنانی الجدید گفت: همزمان با استعفای الحریری پیام های مستقیمی از سوی برخی طرف های خارجی دریافت کرده ایم مبنی بر این که بحران اخیر بر سر استعفای الحریری نیست، بلکه حمله گسترده ای علیه لبنان است.
عزیز افزود: ما بر همین اساس، با بحران استعفای الحریری تعامل می کنیم؛ خطر بزرگی لبنان را تهدید می کند وتلاش های گسترده ای از سوی طرف های خارجی برای ضربه زدن به کشور ما در حال انجام است.
مشاور میشل عون تصریح کرد: پیام مستقیمی از یک طرف خارجی به ما رسیده است که می گوید بحران اخیر نه به خاطر استعفای الحریری است ونه سرنگونی و تغییر دولت لبنان ونه بازگشت به جنگ ژوئیه 2006 * (جنگ 33 روزه ) ونه 13 اکتبر 1990** ؛ بلکه می خواهند لبنان را به بحران سال 1982 ***( تجاوز گسترده رژیم صهیونیستی به لبنان) بازگردانند وتصمیماتی در سطوح بالای بین المللی برای حمله به لبنان اتخاذ شده است.
عزیز افزود: این طرف خارجی به ما گفت 'بازی تمام شده است . شما باید با این تصمیم بین المللی کنار بیایید، وهر اقدامی می توانید برای حمایت از خود اتخاذ کنید'.
مشاور رئیس جمهوری لبنان گفت: پاسخ ما به این طرف خارجی این بود که در جنگ سال 1982 سازمان آزادیبخش فلسطین بهانه حمله به لبنان بود اما امروز در لبنان گروه های خارجی وجود ندارند، واین کشور فقط متعلق به لبنانی ها، ملی گرا ها وطرفداران حاکمیت لبنان است وهر حمله ای به این کشور صورت گیرد، گویی به کل لبنان حمله شده است و همه لبنانی ها به مقابله بر می خیزند.
عزیز تاکید کرد: لبنان در اولویت است واین ما هستیم که از همینجا ، یعنی بیروت، سرنوشت کشورمان را تعیین می کنیم.

*تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان در سال 2006 معروف به جنگ ژوئیه و جنگ دوم لبنان از 12 ژوئیه 2006 (22تیر 1385) میان ارتش رژیم صهیونیستی و نیروهای حزب‌الله لبنان آغاز شد که دامنه آن شمال سرزمین‌های اشغالی و سراسر لبنان را در برگرفت و با قطعنامه 1701 شورای امنیت در 14 اوت 2006 (24 مرداد 1385 ) به پایان رسید.

**طی جنگ داخلی 15 ساله لبنان از سال 1975تا 1990 میلادی ادامه داشت؛ در تاریخ 13 اکتبر 1990 ( 21مهر 1369) یک عملیات نظامی برای سرنگونی میشل عون در لبنان انجام شد که در آن زمان فرمانده ارتش لبنان ورئیس حکومت نظامی این کشور بود. عون در جریان این عملیات به سفارت فرانسه در بیروت پناه برد واز لبنان خارج شد.

***در تجاوز سال 1982 رژیم صهیونیستی به لبنان که در ششم ژوئن 1982 (16خرداد 1361) روی داد ارتش این رژیم تهاجم بسیار وسیعی را از زمین ، هوا و دریا به لبنان آغاز کرد و به سرعت و بدون برخورد با مقاومت چندانی تا دروازه های بیروت پیش رفت و دومین پایتخت یک کشور عربی را به محاصره درآورد .
هدف اعلام شدة تل آویو از این تهاجم، اخراج رزمندگان فلسطینی از لبنان بود ، اما هدف اصلی روی کار آوردن یک رئیس جمهور مسیحی طرفدار اسرائیل در لبنان و کاستن از قدرت نظامی و سیاسی سوریه بر این کشور بود.
خاورم*1049
مترجم وانتشار دهنده : مریم کاظمی

,ایرنا