خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا همانند پاکسازی قومی است
سه شنبه 23 آبان 1396

مسلمانان روهینگیا

به نقل از آناتولی، دفتر نخست وزیری انگلیس در بیانیه ای در خصوص وضعیت مسلمانان روهینگیا اعلام کرد: دولت انگلیس از خشونت های غیرانسانی که در ایالت راخین میانمار در حال انجام است وحشت زده است.

در ادامه این بیانیه که از سوی سخنگوی دولت انگلیس قرائت شد، آمده است: این یک بحران انسانی بزرگ است که توسط ارتش میانمار به وجود آمده و همانند پاکسازی قومی است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: لازم است تا مقامات میانمار خشونت ها را متوقف کرده و شرایط دسترسی به ایالت راخین را فراهم کنند تا گروه های امدادی و کمک رسان بتوانند به کمک مردم آن منطقه بروند.

در همین رابطه «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد در حاشیه نشست سران کشورهای «آ سه آن» در فیلیپین، طی دیدار با «آنگ سان سوچی» رئیس حزب حاکم میانمار خواستار بازگشت اقلیت مسلمان روهینگیا به کشورشان شد.

بر این اساس سازمان ملل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: دبیر کل سازمان ملل در دیدار با سوچی بر لزوم فراهم شدن مسیری برای ارسال کمک های بشردوستانه، بازگشت داوطلبانه، دائمی و امن آوارگان و همچنین آشتی واقعی میان قومیت ها در میانمار تاکید کرد.

سوچی که یکی از برندگان جایزه صلح نوبل نیز به شمار می آید، به دلیل پرهیز از دفاع از حقوق اقلیت مسلمان میانمار، مورد انتقاد شدید سازمان های مدافع حقوق بشر قرار گرفته است.


انگلیس,مسلمانان روهینگیا,میانمار