توافقنامه ساخت حصار مرزی در «دیورند» به دستور «غنی» امضا شده است
سه شنبه 23 آبان 1396

ظاهر قدیر

  به نقل از جمهور، «ظاهر قدیر» نماینده ولایت «ننگرهار» در پارلمان افغانستان اعلام کرد ساخت حصاری مرزی در خط دیورند از سوی ارتش پاکستان با توافق دولت افغانستان صورت می‌گیرد و به همین دلیل رهبران دولت وحدت ملی در این مورد سکوت اختیار کرده‌اند.

وی افزود: ژنرال «قدم‌شاه شهیم» رئیس سابق ستاد ارتش افغانستان به دستور «اشرف غنی» رئیس جمهوری این کشور در سفرش به انگلیس توافقنامه‌ای را تحت عنوان «مدیریت مرزی» به امضا رسانده است که به ارتش پاکستان اجازه ساخت حصار در خط «دیورند» را می‌دهد.

این نماینده پارلمان افغانستان تاکید کرد که دولت افغانستان، پارلمان را درگیر مشکلات داخلی کرده است تا به این موضوع رسیدگی نشود اما پارلمان افغانستان باید موضع خود را در قبال خط دیورند مشخص کند.

این در حالی است که اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در سفرش به شرق افغانستان گفته بود که ارتش پاکستان با ساخت حصار مرزی نمی‌تواند ملت این کشور را از یکدیگر جدا کند.

هفته گذشته سفیر انگلیس در کابل نیز گفته بود که خط دیورند مرز رسمی بین افغانستان و پاکستان محسوب می‌شود و پاکستان حق دارد تا در مرزهای این کشور حصار بسازد.

اخیرا برخی از فعالان سیاسی و مدنی در کابل نیز سمیناری را تحت عنوان «دیورند خط پذیرفته نشده» در کابل برگزار کرده و اقدامات ارتش پاکستان را برای ساخت حصار مرزی در خط دیورند و اظهارات سفیر انگلیس در کابل را به شدت محکوم کردند.


اشرف غني,افغانستان ,انگلیس,پاکستان ,دیورند,قدم شاه شهیم