نشست همکاری‌های منطقه‌ای برای افغانستان در ترکمنستان آغاز شد
سه شنبه 23 آبان 1396

نشست ریکا 2017

به نقل از آوا، هفتمین نشست همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای برای افغانستان (ریکا) با حضور مقامات دولتی ۴۴ کشور منطقه و جهان و نمایندگان ۳۸ سازمان بین‌المللی در «عشق آباد» پایتخت ترکمنستان آغاز شد.  

در این کنفرانس ۲ روزه عمدتا نشست‌هایی در مورد جستجوی راه حل‌ برای برداشتن موانعی که جلوی گسترش ارتباطات وسیع تجارتی بین کشورهای منطقه را می‌گیرد، برگزار می‌شود.  

این نشست برنامه‌های مهم و زیربنایی منطقه‌ای که با محوریت افغانستان اجرا می‌شود را از اولویت‌های خود تعریف کرده است.  

تمدید خط لوله گاز از ترکمنستان به پاکستان و هند از طریق افغانستان (تاپی)، انتقال برق از قرقیزستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان (کاسا هزار) و دهلیز ترانزیتی چابهار از جمله این اولویت‌ها هستند.

افزون بر این در نخستین روز این کنفرانس یک نشست مهم در مورد تجارت منطقه‌ای و نشست دیگری که از آن به عنوان رخداد مهم و تازه در تاریخ ریکا نام برده می‌شود، با موضوع توانمند سازی زنان در عرصه تجارت برگزار می‌شود.

«رولا غنی» همسر رئیس جمهوری افغانستان که در راس یک هیئت دیروز وارد عشق آباد شده بود در این نشست سخنرانی کرد.  

رولا غنی کنفرانس ریکا را چارچوب موثر برای شکل گیری همکاری و همگرایی منطقه خواند و گفت که نقش زنان افغانستانی در عرصه تجارت برجسته‌تر شده است.  

وی افزود که کار همزمان مردان و زنان باعث تقویت اساس خانواده و در نهایت جامعه و منطقه خواهد شد.

«سرور دانش» معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان قرار است در راس هیئی دولتی امروز وارد عشق آباد شود تا در دومین روز این کنفرانس شرکت کند. در دومین روز این کنفرانس نشستی در سطح وزرا برگزار می‌شود.  

کنفرانس گفتگوهای منطقه‌ای برای افغانستان (ریکا) نخستین بار در سال ۲۰۰۵ برگزار شد. این کنفرانس‌ها تاکنون در شهرهای اسلام آباد، دهلی، استانبول، دوشنبه و ۲ بار نیز در کابل برگزار شده است.


افغانستان ,ترکمنستان,هفتمین نشست همکاری های اقتصادی منطقه ای ریکا