رسالت اصلی خبررسانی در مواقع بحرانی آگاهی بخشی در راستای منافع جامعه است
سه شنبه 23 آبان 1396

محمدعلی الستی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: انتشار نامناسب اخبار در مواقع بحرانی می تواند اغتشاشات و مشکلاتی در جامعه ایجاد کرده و افکار عمومی را تحت تاثیر تصورات اشتباه قرار دهد.
وی با بیان اینکه مدیریت درست اخبار مبتنی بر شناسایی و مکان انتشار و چگونگی خبر مهم است و باید از سوی رسانه ها مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: در لحظات اولیه وقوع حادثه، اولویت خبر رسانی باید روی جمع آوری نیروها و امکانات، کمک و بسیج نیروها، ایجاد نظم بین نیروها و نحوه رسیدگی به مصدومان باشد.
الستی ادامه داد: در 48 ساعت اول وقوع حوادثی مانند زلزله، کمک رساندن به آسیب دیدگان جنبه حیاتی دارد بنابراین محتوای اخبار و مقالات باید درست و با سرعت منتشر شود تا به بسیج نیروها در جهت امدادرسانی و کمک رسانی بیانجامد.
این صاحبنظر علوم ارتباطات اضافه کرد: اولویت بعدی انعکاس اخبار در مواقع بحران باید در جهت پیشگیری از آسیب های بیشتر و توجه به بهداشت حادثه دیدگان و امنیت منطقه باشد.
وی با ابراز تاسف از اینکه برخی از رسانه ها در مواقع بحرانی شروع به انتقاد می کنند، تصریح کرد: انتقاد در مواقع بحرانی از جمله زلزله اثر مثبتی ندارد و موجب تشویش اذهان عمومی می شود و رسالت خبر در این مواقع باید تشویق و ترغیب مردم به کمک رسانی باشد.
به گزارش ایرنا، زلزله ای به بزرگی 7.3 ریشتر ساعت 21 و 48 دقیقه شامگاه یکشنبه (بیست و یکم آبان ماه) استان کرمانشاه و مناطقی از عراق را لرزاند.
این زلزله در استان کرمانشاه حوالی ازگله در عمق 11 کیلومتری زمین روی داد.
شدت این زمین لرزه به اندازه ای بود که در بیشتر استان ها و برخی کشورهای منطقه نیز احساس شد.
براساس آخرین اطلاعات اعلام شده از ستاد مدیریت بحران کشور، این زمین لرزه تا ساعت 11 امروز، سه شنبه، در استان کرمانشاه 430 کشته و 7460 مصدوم برجای گذاشته است.
پس لرزه ها هنوز ادامه دارد و مسئولان برای بررسی وضعیت و برنامه ریزی در مناطق زلزله زده حضور دارند.
امروز، 23 آبان ماه در ایران، عزای عمومی اعلام شده و دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری از صبح امروز به مناطق زلزله زده سفر کرده است.
فراهنگ **9022**1055
خبرنگار:رقیه نوری *انتشاردهنده : زینب کارگر

,ایرنا