دهمین کنگره کشوری شعر عاشورایی قروه پایان یافت
سه شنبه 23 آبان 1396

شعر عاشورایی

به گزارش خبرنگار مهر، پیش از ظهر امروز سه شنبه دهمین کنگره کشوری شعر عاشورایی قروه با معرفی نفرات برتر در مجتمع فردوسی قروه به ایستگاه آخر رسید و به کار خود پایان داد.    

 در دهمین کنگره شعر عاشورایی قروه ۳۱۰ شاعر و نویسنده و پژوهشگر با ارسال ۶۵۰ اثر از سراسر کشور شرکت کرده بودند که از تعداد آثار ارسالی ۵۲۲ اثر به مرحله نهایی راه یافتند.

از تعداد شرکت کنندگان در این کنگره ۱۷۹ نفر را آقایان و ۱۳۱ نفر را بانوان تشکیل می دادند که از این تعداد ۲۹ نفر دارای مدرک تحصیلی دکترا، ۸۳ نفر ارشد، ۱۳۲ نفر کارشناسی و ۶۷ نفر دیپلم و زیردیپلم بودند.

همچنین از تعداد آثار ارسالی به تفکیک سنی ۲۱۶ نفر بالای ۳۰ سال، ۲۰۱ نفر زیر ۳۰ سال، ۲۰۳ نفر مربوط به بخش ویژه و ۳۳ نفر در بخش مقاله می باشند.

داوری دهمین کنگره کشوری شعر عاشورایی قروه را در بخش شعر فارسی (عبدالجبار کاکایی، مرتضی امیری اسفند دقه، جواد محدثی خراسانی)، در بخش مقاله (محمد نخعی، عثمان یوسفی)، در بخش شعر ترکی (منصور دولتی) و در بخش شعر کردی (شاه حسین سعیدی) بر عهده داشتند.

هیئت داوران در بیانیه ای نوآوری و ارائه یافته های نو، میزان اثرگذاری در خواننده، استدلال علمی نگارنده، چگونگی طرح موضوع و بیان مسئله، توزیع و پردازش متعادل مطالب، ارتباط منطقی با مخاطب، استفاده مطلوب از منابع اصلی و جدید و گستردگی آن، رعایت شیوه های نگارش و اصول ویراستاری علمی و به کارگیری مناسب اصطلاحات و واژگان را از جمله مؤلفه های منتخب برای بخش های مختلف کنگره دانست.

به انتخاب هیئت داوران برگزیدگان دهمین کنگره کشوری شعر عاشورایی قروه از مجموع آثار ارسالی در دو بخش شعر بزرگسالان و جوان ۶ اثر را حایز رتبه و شایسته تجلیل دانست که در بخش بزرگسالان محمد زارعی از دلیجان، علی فردوسی از اصفهان و سیده تکلم حسینی از قم به ترتیب مقام های اول تا سوم را از آن خود کردند و در بخش جوانان هم سید محمد جواد میرصفی از قم، مهدی حنیفه از زنجان و محمدرضا میرزازاده از گیلان به ترتیب حایز رتبه های برتر شدند.    

هیئت داوران در بخش ویژه در زبان های محلی کُردی و ترکی دادیار حامدی از ساری و سید علی شکرالهی از نجف آباد را در مقام اول و دوم و مقام سوم را مشترکاً از آن رضا ابوذری از همدان، عزت اله شریفی از تهران و هادی مؤمنی از ایلام اعلام کردند.

در بخش مقالات با در نظر گرفتن پارامترهای تعیین شده مقام های اول و دوم به محسن پریوش از تهران و علیرضا کیانی از خراسان جنوبی رسید و مقام سوم به صورت مشترک به عباس سنتی از قروه، شهرزاد کتابی و گلنار عظیمی از هرمزگان اختصاص یافت.

در این دوره از کنگره از ۸ شرکت کننده در بخش قرائت شعر و یک نفر در بخش قرائت مقاله تجلیل شد.

بدین ترتیب پرونده دهمین کنگره کشوری شعر عاشورایی قروه با ورود به یازدهمین دوره بسته شد.


شعر عاشورایی,شهرستان قروه,عاشورا