سرانه فیزیکی کتابخانه عمومی در چهارمحال و بختیاری از2 متر بیشتر است
سه شنبه 23 آبان 1396

به گزارش ایرنا، فرهاد خلیل مقدم روز سه شنبه در آستانه روز کتاب و کتابخوانی در جمع خبرنگاران افزود: این سرانه در کشور 1متر و 75 سانتیمتر است که بیشترین سرانه فیزیکی در استان در شهرستان های بن و بروجن با 5 مترمربع و 4 مترمربع است.
وی گفت: کمترین سرانه فیزیکی کتابخانه در استان در شهرستان های لردگان و کوهرنگ است که با اجرای طرح توسعه کتابخانه ها روستایی و عشایری این سرانه افزایش می یابد.
وی اظهارکرد: هم اکنون 64 باب کتابخانه فعال است که 51 کتابخانه از این تعداد نهادی و 13 کتابخانه مشارکتی است و بیش از 900 هزار جلد کتاب در این کتابخانه ها برای مطالعه نگهداری می شود.
خلیل مقدم، تعداد اعضای فعال کتابخانه ای عمومی استان را 38 هزار نفر عنوان کرد و گفت: توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین دانش آموزان با اجرای طرح هر مدرسه یک کتابدار در دست اجراست.
وی با بیان اینکه در استان 2 کتابخانه خاص نابینایان در شهرکرد و بروجن فعال است افزود: در این کتابخانه ها بیش از 8 هزار 500 جلد کتاب گویا و خط بریل وجود دارد.
به گفته وی، کتابخانه های نابینایان استان هم اکنون به استان های جنوبی کشور نیز از جمله کهگیلویه و بویر احمد نیز خدمات رسانی می کند.
وی تجلیل از کتابداران و کتابخوانان برتر و همچنین اعضای برتر کتابخانه های عمومی، عضویت رایگان در کتابخانه ها، بخشودگی جرائم دیرکرد دریافت کتاب و آغاز اجرای طرح صدای آشنا را از مهمترین برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی در استان عنوان کرد.
به گزارش ابرنا، 24 آبان ماه به عنوان هفته کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است.
چهارمحال و بختیاری دارای بیش از 900هزار نفر جمعیت است.
خبرنگار:سمیه پناهنده** انتشار دهنده:محمود رئیسی
7360/2097

,ایرنا