موسیقی دستگاهی دمویی از موسیقی نواحی است / بدون وضو دست به ساز نمی‌زنیم
سه شنبه 23 آبان 1396
گروه کایر

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،  نشست خبری گروه موسیقی «کایر» ظهر امروز سه شنبه 23 آبان 1396 در تالار وحدت برگزار شد.

حمید سبزیان مدیر اجرایی گروه «کایر» در ابتدای این نشست یادی کرد از درگذشتگان زلزله کرمانشاه و این حادثه را به مردم ایران تسلیت گفت.

سبزیان گفت: الان به دنبال یک اسپانسر هستیم تا بتوانیم برخی از مخارج کنسرت را تامین کنیم و سود عاید از کنسرت را به بازماندگان زلزله کرمانشاه برسانیم. قرار است کنسرتمان را چهارشنبه یکم آذر 1396 در یک سانس و در تالار وحدت روی صحنه ببریم. این کنسرت در دو بخش اجرا می شود و در پایان کنسرت هم در نظر داریم از چهار تن از استادان موسیقی تجلیل کنیم.

او تاکید کرد: حمایت مردمی و حمایت مسئولان تالار رودکی از کنسرت ما بسیار خوب بوده است. البته در این میان زمان خوبی به برگزاری کنسرت های موسیقی نواحی اختصاص داده نمی شود و معمولا چهارشنبه ها روز خوبی برای برگزاری کنسرت نیست.

موسیقی دستگاهی دمویی از موسیقی نواحی است

جمال محمدی سرپرست گروه «کایر» در سخنانش گفت: من هم به مردم کرمانشاه به خاطر زلزله تسلیت می گویم. کلمه «کایر» از کار می آید و به معنای تعاون، همبستگی و تلاش است. در اقوام مختلف کمک به دیگران همواره بوده و هست. در مازندران واژه کایر را به معنای کمک بلاعوض به کار می برند.

او ادامه داد: در کنسرت پیش رو استادانی از نواحی مختلف ایران ما را همراهی می کنند. فرج علیپور از موسیقی لرستان، احد علیشاه از موسیقی آذری، کیانوش علیپور از موسیقی گیلان، ابوالحسن خوشرو و محمدرضا اسحاقی، سیدعباد محمدی، سید کمال محمدی و مسلم فهیمی از موسیقی مازندران، ابراهیم بوشهری از موسیقی بوشهر، علیرضا اسلامی از شمال خراسان در این کنسرت در کنار ما خواهند بود.

محمدی گفت: این کنسرت در واقع مجموعه ای از همدلی موسیقی اقوام است. موسیقی دستگاهی در واقع دمویی از موسیقی اقوام است. یعنی برای تدوین هفت دستگاه موسیقی ایرانی، گوشه هایی از موسیقی های اقوام را برگزیده اند. موسیقی اقوام باید از طرف مسئولان مورد حمایت قرار گیرد.

او ادامه داد: امروز اهالی موسیقی ایرانی هم به این نتیجه رسیده اند که باید از سرچشمه موسیقی نواحی به خوبی استفاده کنند. ویژگی گروه ما هم حضور استادان موسیقی نواحی از مناطق مختلف در ترکیب گروه است.

کنسرت اسفند در سه سانس برگزار می‌شود

محمدی گفت: در اسفند ماه کنسرتی به مدت سه شب روی صحنه می بریم و در آنجا موسیقی همه اقوام را داریم. کلِ درآمد کنسرت اسفند ماه به زلزله زدگان کرمانشاه اختصاص داده می شود.

خاطره‌ای از محمدرضا لطفی

این هنرمند در بخشی از صحبت هایش به خاطره ای از کلاس های زنده یاد محمدرضا لطفی اشاره کرد و گفت: پیش استاد لطفی کلاس می رفتم. درآمد بوعطا را کار می کردم. وقتی این درآمد را در کلاس اجرا می کردم، لطفی خطاب به دیگر شاگردانِ حاضر در کلاس گفت این انگشت گذاری های آقای محمدی از مکتب موسیقی مازندران است و نوازندگان دیگر برای رسیدن به این جایگاه باید سال ها وقت صرف کنند.

موسیقی نواحی را دریابید / برای همدردی با مردم کرمانشاه هور و مور را در کنسرت اجرا می کنیم

دربندی نوازنده سازهای کوبه ای در ابتدای سخنانش به مردم ایران تسلیت گفت و یاد درگذشتگان زلزله کرمانشاه را زنده نگه داشت.

دربندی گفت: از مسئولان می خواهم که به داد موسیقی نواحی برسند. به اعتقاد من موسیقی ژرفِ مقامی و محلی ما جا دارد که جشنواره هایی در طول سال داشته باشد. استادانِ عرصه موسیقی نواحی آخرین نسل از این هنرمندان هستند و ممکن است اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، تا 20 سال آینده دیگر موسیقی نواحی نداشته باشیم.

با تمام توانمان به کمک مردم کرمانشاه می‌آییم

عاشیق احد عالیشاه یکی دیگر از اعضای گروه «کایر» است که در این نشست گفت: در زلزله آذربایجان مردم ایران به کمک ما آمدند و هر چه از دستشان برآمد برای مردم آذربایجان انجام دادند. ما هم اکنون که مردم کرمانشاه دچار زلزله شده اند، به کمکشان می آییم و هر کاری که از دستمان برآید برایشان می کنیم.

عالیشاه گفت: در گروه کایر موسیقی هر منطقه از ایران توسط استادان همان منطقه اجرا می شود. این باعث می شود که موسیقی هر منطقه با اصالت تمام و با ویژگی های اصلیِ همان موسیقی اجرا شود.

این عاشیق تاکید کرد: ما در اجرای موسیقی آذری بدون وضو دست به ساز نمی زنیم. آغاز اجرایمان هم نام پیامبر و ائمه را بر زبان جاری می کنیم. حال باید این پرسش را مطرح کرد که این موسیقی را آیا باید از تلویزیون حذف کرد؟ آیا موقع اجرای این موسیقی باید تصویر ساز را حذف و به جایش تصویر مرغابی گذاشت؟

کنسرت گروه «کایر» چهارشنبه یکم آذر 1396 در تالار وحدت و از ساعت 21:30 برگزار می شود. بلیت های این کنسرت از طریق سایت ایران کنسرت قابل تهیه است.

انتهای پیام/