سومین مجمع علمی ـ دانشگاهی ایران و جهان عرب به کار خود پایان داد
سه شنبه 23 آبان 1396

دانشگاه های ایران و تونس

، سومین مجمع علمی ـ دانشگاهی ایران و جهان عرب در تونس با انتشار بیانیه‌ای با تأکید بر توسعه روابط و همکاری‌های دانشگاهی میان دو طرف، به کار خود پایان داد.

رؤسای دانشگاه‌های ایران و کشورهای عربی روزهای ۲۰ و ۲۱ آبان‌ماه با شرکت در سومین مجمع علمی ـ دانشگاهی ایران و جهان عرب در تونس با شعار «برای همکاری علمی ثمر بخش میان دانشگاه‌های ایران و جهان عرب»، در قالب شش جلسه علمی به بررسی فرصت‌های همکاری علمی میان ایران و کشورهای عربی پرداختند.

این مجمع علمی ـ دانشگاهی ایران و جهان عرب در تونس با انتشار بیانیه‌ای به کار خود پایان داد. در بیانیه پایانی این نشست آمده است:

- شرکت‌کنندگان در این نشست بر ضرورت تکمیل کردن یکدیگر در علم به ویژه در علوم انسانی و برگزاری گفت‌وگوی اسلامی به عنوان نقطه‌ای ضروری برای گفت‌وگو میان ادیان و تلاش برای توسعه تفکرات دینی در پرتو علوم انسانی تأکید می‌کنند.

- تلاش برای احیای میراث علمی مشترک از طریق تحقیقات و بررسی‌ها و انتشار آن با تمرکز بر تاریخ علوم مختلف تا فرصت برای ریشه‌دار کردن تلاش‌ها در مسیر ریشه‌های فرهنگی و تمدنی فراهم آید.

- گسترش بیش از پیش دو زبان فارسی و عربی در ایران و جهان عرب و ارسال گروه‌های متخصص در این زمینه در قالب دانشگاه‌ها تا دانشجویان بتوانند آموزش خوبی در این زمینه ببینند.

- توسعه تلاش‌های علمی در زمینه ترجمه به عنوان معبری میان فرهنگ‌ها و تمدن‌ها و سرمایه‌گذاری بر این تلاش‌ها برای همکاری میان مراکز ترجمه جهت شناساندن دانشمندان، ادبا و پژوهشگران دوران معاصر از دو طرف.

- تعریف طرح‌های پژوهشی مشترک میان دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در زمینه‌های مختلف علمی و ایجاد فرصت برای پژوهشگران و مخترعان و نوآوران برای ارتباط با یکدیگر و همچنین، بررسی ایجاد یک مرکز پژوهشی ایرانی ـ عربی برای انجام طرح‌های پژوهشی مشترک.

- تبادل نشریات دانشگاهی، کتاب، مجلات و برگزاری نشست‌های مشترک در مورد موضوعات تخصصی و علمی مختلف.

- تبادل تجربه میان اساتید، مدرسان و پژوهشگران از طریق تبادل دیدار و اعزام اساتید به مراکز طرف مقابل و تبادل تجربه آموزشی و اداری.

- تبادل دانشجو و رصد بورس‌های تحصیلی برای آن‌ها از سوی هر دو طرف و تسهیل اقدامات اداری برای تحصیل آن‌ها در دانشگاه‌ها و ایجاد زمینه برای آموزش نظری و میدانی و برنامه‌ریزی برای همایش‌های دانشجویی میان طرفین.

- برگزاری مسابقات در حوزه‌های تولیدات علمی، ادبی و فکری به صورت سالیانه و تخصیص جایزه‌ای برای گفت‌وگوی فرهنگی جهت تشویق تألیفات و نوآوری‌ها و ... .

- ایجاد پایگاه اینترنتی برای اطلاع‌رسانی در خصوص فعالیت‌های گفت‌وگوی فرهنگی برای تضمین گسترش بیشتر این تلاش‌ها و اجرای طرح‌ها و برنامه‌ها در این زمینه.

- کنفرانس‌های آینده موضوعات مشخص و محدودی را در برای بحث و غور بیشتر در نظر بگیرد تا نتیجه‌گیری مطلوب‌تری حاصل شود و همچنین پیشنهاد شد تا طرح‌های عملی برای اجرایی کردن یادداشت تفاهم‌نامه میان دانشگاه‌های ایران و جهان عرب ارایه شود.

- همچنین، از گسترش دامنه پیوستن دانشگاه‌های عربی به مجمع دانشگاه‌های ایرانی و عربی استقبال به عمل آمد و مقرر شد دانشگاه‌های سوسه، المنستیر، قرطاج، جندوبه، المنار، الجزایر ۲ و طرابلس به این مجمع پیوندند.

- ایجاد فصلنامه پژوهشی در خصوص گفت‌وگوی فرهنگی میان ایران و جهان عرب و انتشار آن به دو زبان فارسی و عربی از دیگر موارد مطروحه در این نشست بود.

در بخش پایانی این مجمع علمی ـ دانشگاهی، شرکت‌کنندگان موافقت خود را با میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد در سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کردند.
 


ایران,تونس,همکاری علمی