همزیستی با زلزله در قاب نمایشگاه
سه شنبه 23 آبان 1396

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، هفته دوم نوامبر (هفته سوم آبان) با دو مناسبت مرتبط با علم و ضرورت ترویج آن گره خورده است؛ نخست، روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه /World Science Day for Peace and Development که هر ساله 10 نوامبر (19 آبان) گرامی داشته می شود. مناسبت دیگر این هفته که کمتر به آن توجه می شود، هفته جهانی علم و صلح/ international week of peace and science است که اولین بار در سال 1986 به عنوان بخشی از مراسم سال جهانی صلح در برنامه ها گنجانده شد.
بر همین اساس 20 تا 25 آبان هفته ترویج علم در سطح ملی نام گذاری شده است و موزه ملی علوم و فناوری از سه سال قبل «جشنواره علم برای همه» را همزمان برگزار می کند. این جشنواره معمولا در دو سطح آموزش مفاهیم عمومی علمی و توجه به یک چالش خاص از علاقمندان آثاری را در قالب های مختلف می پذیرد. بخش ویژه این جشنواره امسال به موضوع زلزله اختصاص دارد و همزمان با آن نمایشگاهی به نام همزیستی با زلزله در برج میلاد برگزار شده که به ابعاد مختلف علمی و موضوعات علمی بعد از آن می پردازد و هدف آن آشنایی بیشتر خانواده ها با این موضوع است.

***جشنواره علم برای همه چیست و چه بخش هایی دارد؟
دبیر جشنواره علم برای همه در مورد این جشنواره گفت: این جشنواره از دو بخش تشکیل شده است؛ بخش نمایشگاهی و بخش رقابتی.
وی ادامه داد: بخش رقابتی در دو بخش اثر پذیرفته است؛ یکی بخش اصلی که هر ساله تکرار می شود و آموزش مفاهیم علمی به زبان ساده است و در قالب های مختلف داستان، شعر، ساخت ابزار و فیلم های کوتاه علمی 2 دقیقه ای میزبان علاقمندان بوده ایم.
آقابابایی افزود: بخش ویژه نیز هر سال به یک موضوع مهم اجتماعی و راه حل های علمی آن می پردازد و امسال موضوع آن زلزله است. این بخش نیز در 6 قالب؛ شامل عکاسی، فیلم، پویانمایی، ماکت و نقاشی، داستان و بازی های رایانه ای برگزار شده است.

***نمایشگاه همزیستی با زلزله با مشارکت همه نهادهای مرتبط
دبیر اجرایی جشنواره علم برای همه با اشاره به مشارکت سازمان های مرتبط با موضوع زلزله در جشنواره امسال گفت: نمایندگان هلال احمر، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی، موسسه ژئوفیزیک، سازمان مدیریت بحران در کمیته علمی حضور داشتند و همراه با هم نمایشگاهی به نام «همزیستی با زلزله» را طراحی کرده ایم.
این نمایشگاه در 4 بخش به موضوع زلزله می پردازد؛ این بخش ها شامل مفاهیم علمی زلزله، تاریخچه زلزله، شبیه سازهای زلزله و ایمنی و زلزله است.
وی با اشاره به این که همه آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره در نمایشگاه به نمایش درمی آیند گفت: امسال 418 اثر از مخاطبان 4 تا 60 ساله به دست ما رسیده که 390 اثر به داوری نهایی راه یافتند.
وی تاکید کرد: البته مساله ما اصلا رقابت نیست؛ تمام آثار با شناسه اثر به نمایش در می آید و به همه آنها گواهی حضور داده می شود؛ بلکه افزایش مشارکت جویی مردم در محتوای علمی مهم است.
آقابابایی در مورد برنده ها نیز توضیح داد: در 10 قالب یادشده بین 30 تا 33 نفر را در روز اختتامیه تقدیر می کنیم.
وی با اشاره به بازدید رایگان برای همه گفت: این نمایشگاه از 20 تا 25 آبان هر روز 9 تا 17 پذیرای علاقمندان است و برنامه ریزی کرده ایم تا دانش آموزان از این نمایشگاه بازدید کنند.
علمی**9157
خبرنگار: منصوره شوشتری* انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
[email protected]
https://telegram.me

,ایرنا