واشنگتن پست : ایران روی گسل های بزرگ زلزله قرار دارد
سه شنبه 23 آبان 1396

'ارین کارینگهام' رئیس دفتر روزنامه 'واشنگتن پست' در بیروت گزارش می دهد:
رسانه های دولتی ایران گزارش دادند که آمار کشته شدگان زمین لرزه یکشنبه شب شهرهای مرزی ایران و عراق به بیش از 400 تن رسیده است و انتظار می رود این آمار از این هم فراتر برود.
سخنگوی سازمان مدیریت بحران ایران روز دوشنبه در تلویزیون دولتی ایران آمار کشته شدگان زلزله یکشنبه شب را تا به این لحظه 407 تن و آمار مصدومان را 7156 تن اعلام کرد که اکثرا مربوط به استانهای غربی کشور است.
شهرهای مرزی ایران و عراق یکشنبه شب شاهد یک زمین لرزه سهمگین 7.3 ریشتری بود که لرزه های آن حتی در کشور لبنان؛ اسرائیل و ترکیه هم احساس شد. آمار تلفات این زلزله در عراق طبق اعلام مسئولان عراقی 7 نفر گزارش شده است.
بیشترین تلفات مربوط به استان 'کرمانشاه' ایران بوده است که در مرز با عراق قرار دارد. عکسها و فیلم های ویدئوئی گرفته شده از شهر 'سر پل ذهاب' حدود 10 مایلی مرز نشان می دهد که ساختمانها ویران شده اند و اهالی شهر هم پتو پیچیده به خود به خیابانها ریخته اند. عکسهای گرفته شده یک زن را نشان می دهد که مقابل جنازه ای که تصور می شود کودکش باشد و لای پتو پیچیده است نشسته و ناله و زاری می کند.
رسانه های ایران می گویند که نیروهای امدادی سراسر شب را برای نجات و بیرون کشیدن مردم از زیر آوار کار کرده اند. برق استانهای غربی ایران که عمدتا هم فقیر نشین اند قطع است .
در عراق وزارت بهداشت آمار کشته شدگان را 7 تن و آمار مصدومان را 535 نفر اعلام کرده است. بیشترین تلفات و خسارتهای زلزله عراق مربوط به استان کردستان در شمال کشور است.
' ملا نصیح حسن' شهردار شهر ' دربندیخان ' نزدیک مرز با ایران شرح می دهد:' بعضی از ساختمانهای فرسوده از بین رفته اند و بیش از 60 نفر هم مصدوم شده اند. بعضی از مصدومان در شرایط وخیم بسر می برند و به بیمارستانهای شهر 'سلیمانیه' منتقل شده اند.
تقریبا تمام مردم شهر دربندیخان از بیم پس لرزه های زلزله شب را در فضاهای سرباز سپری کردند.
رهبر عالی ایران آیت الله 'علی خامنه ای' روز دوشنبه مصیبت زلزله را تسلیت گفت و به تمام نهادها و ادارات دولتی از جمله ارتش و 'سپاه پاسداران' دستور داد به یاری امدادگران بشتابند و در تلاشهای بشر دوستانه در این ارتباط مشارکت داشته باشند.
'حسن روحانی' رئیس جمهور ایران همچنین هیئتی به سرپرستی وزیر کشور را به استان کرمانشاه اعزام کرده است تا یک ارزیابی کلی از خسارات وارده داشته باشند . کرمانشاه در 250 مایلی تهران قرار دارد. روحانی قرار است امروز / سه شنبه/ عازم مناطق حادثه دیده شود.
ایران در راس خطوط گسل کره زمین قرار دارد و در تاریخ خود بارها و بارها شاهد زمین لرزه های ویرانگری بوده است. درسال 2003 شهر تاریخی 'بم' در جنوب شرق ایران در اثر یک زلزله سهمگین ویران شد و 26 هزار تن جان خود را از دست دادند.
اروپام**1591**1908
ناشر : افشار دارابی

,ایرنا