وزارت علوم به تاسیس اتحادیه‌ها و تشکل‌های دانشجویی کمک کند
پنجشنبه 16 آذر 1396

محسن علیجانی

محسن علیجانی در گفت‌وگو با ایسنا درباره این‌که گفته می‌شود آزادی کامل بیان عقاید وجود دارد در حالی که هیچ تشکل دانشجویی فعالی نداریم و دلایل آن اظهار کرد: فعالیت‌های دانشجویی یک فعالیت بسیار ارزشمند برای کشور، دانشگاه و نظام است و اعتقاد دارم  دانشگاه و  دانشجو برای جریان‌های سیاسی هستد و  به نوعی دانشگاه و دانشجو بر کشور و دستگاه‌های اجرایی نظارت دارند.

وی افزود: از آن‌جایی که دانشجویان عدالت‌طلب هستند حتما به عدالت اجتماعی توجه می‌کنند و می‌پسندند که هر چیزی در جای خودش باشد. ضمن این‌که دانشجویان به شعارهای محوری استقلال و آزادی که از ابتدای انقلاب مطرح شده، پایبند هستند.

وی همچنین بیان کرد: گاهی اوقات این امکان وجود دارد که برخی از مدیریت‌ها تنگ نظرانه بوده و یا این‌که دید وسیعی نداشته‌اند که در پی آن فعالیت‌های دانشجویی محدود شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: دانشجویان مصالح کشور را می‌دانند و به  تمام ابعاد سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و ... توجه دارند و همه این مسائل را مطالبه می‌کنند.

وی اظهار کرد: ممکن است برخی از دانشجویان تمایل داشته باشند در بسیج یا اتحادیه‌های دانشجویی فعالیت کنند، وزارت علوم و نهادهای مسئول باید در بسترسازی فعالیت دانشجویی نظارت کرده و به تاسیس تشکل‌ها و اتحادیه‌ها کمک کنند.

وی یادآور شد:  بعضی از اتحادیه‌ها در روند تاسیس دچار مشکل هستند  که این مساله باید هر چه سریع‌تر برطرف شود؛ زیرا خود دانشجویان خط قرمزها را می‌دانند و باید به آن‌ها اجازه داده شود تا فعالیت‌های دانشجویی خود را انجام دهند.  

علیجانی با بیان این‌که «دانشجویان همواره در تمامی مقاطع مشارکت داشته‌اند و باید در تاسیس تشکل‌ها  و اتحادیه‌ها به آن ها کمک شود»، گفت: متاسفانه برخی از این تشکل‌ها به راحتی مجوز گرفته و تاسیس می‌شوند اما برخی دیگر با مشکل مواجه می‌شوند؛ لذا نهادهای نظارتی باید در نظر داشته باشند که خط قرمزهای اساسی را مطرح کنند نه این که سلیقه‌ای و تنگ‌نظرانه باشد.

وی خاطرنشان کرد: در هر دوره‌ای از انتخابات‌ها چه مجلس شورای اسلامی و چه ریاست جمهوری دانشجو و دانشگاه محور بوده‌اند، این‌که بگوییم دانشجویان حضور نداشته‌اند، ظلم به دانشجویان و دانشگاه است اما این‌که دانشجویان می‌توانند بهتر عمل کنند نیاز به تاسیس تشکل دارد که آن هم نباید بی جهت و سلیقه‌ای باشد.


16 آذر,روز دانشجو