دیدار معاون دبیرکل سازمان ملل با وزیر خارجه کره شمالی
پنجشنبه 16 آذر 1396

فلتمن و وزیر خارجه کره شمالی

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس جفری فلتمن معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی در دومین روز از سفر خود به کره شمالی با ری یونگ هو، وزیر خارجه این کشور دیدار کرد.

وی روز سه‌شنبه برای سفری چهار یا پنج روزه وارد پیونگ یانگ شد. این نخستین سفر یکی از مقامات عالیرتبه سازمان ملل به کره شمالی از سال ۲۰۱۰ میلادی محسوب می‌شود.

هنوز مشخص نیست که این دو مقام درباره چه موضوعاتی با یکدیگر مذاکره کردند.

بر اساس گزارش رسانه‌های دولتی کره شمالی فلتمن در جریان دیداری که روز چهارشنبه با معاون وزیر خارجه کره شمالی داشته درباره کمک‌ها و عملیات‌های سازمان ملل در کره شمالی و همچنین دیگر موضوعات مربوط به نگرانی‌های دوجانبه مذاکره کرده است.

در حال حاضر شش آژانس سازمان ملل با داشتن حدود ۵۰ کارمند بین‌المللی در کره شمالی مستقر هستند.

این سفر فلتمن به کره شمالی در بحبوحه افزایش تنش‌ها در شبکه جزیره کره که به دنبال جنگ لفظی میان پیونگ یانگ و واشنگتن بالا گرفته است، صورت می‌گیرد.

کره شمالی اخیرا پیشرفته‌ترین موشک بالستیک خود را پرتاب کرد و آمریکا و کره جنوبی نیز در حال برگزاری مانورهای گسترده نظامی مشترک خود هستند.

مقامات کره شمالی مرتبا به سازمان ملل به خاطر قطعنامه‌ها و تحریم‌هایشاعتراض کرده وتاکید دارند که پیونگ یانگ حق دارد موشک، تجهیزات اتمی و ماهواره آزمایش و پرتاب کند.


کره شمالی