اعلام آمادگی شورای عالی صلح افغانستان برای گشایش دفتر طالبان در کابل
پنجشنبه 16 آذر 1396
کریم خلیلی

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «محمد کریم‌ خلیلی» رئیس شورای عالی صلح افغانستان در نشست خبری در کابل درباره دستاوردهای اخیر این شورا اظهار داشت  برنامه‌های  داخلی این شورا تکمیل شده و آنها آماده گفت‌وگو با مخالفان مسلح دولت هستند.

وی افزود: طالبان باید موضع خود را درباره گفت‌وگوهای صلح مشخص کند زیرا این شورا آماده است تا برای طالبان در کابل دفتر سیاسی ایجاد کند.

رئیس شورای عالی صلح افغانستان اظهار داشت: جنگ بر افغانستان تحمیل شده است و بدون هیچ پیش شرطی آماده مذاکره با طالبان هستیم.

خلیلی گفت: طالبان با داعش تفاوت دارند و ما هرگز با داعش صلح نخواهیم کرد زیرا این گروه تروریستی با مذاهب حنفی، جعفری و گروه طالبان نیز دشمنی دارد.

«اکرم خپلواک» مشاور اشرف غنی و رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان نیز تصریح کرد که این شورا در نظر دارد تا در چند ماه آینده نشست‌های مهمی را درباره روند صلح برگزار کند.

«عبدالسلام‌ضعیف» سفیر سابق طالبان دو روز پیش در نشست خبری در کابل گفته بود که در سایه حضور نیروهای خارجی و ادامه یورش این نیروها به منازل افغان‌ها و نقض حاکمیت ملی افغانستان صلح برای مردم این کشور پذیرفتنی نیست.

این مقام سابق طالبان معتقد است که اگر ملاهبت‌الله رهبر طالبان هم به روند صلح بپیوندد باز هم صلح در این کشور برقرار نخواهد شد زیرا حضور نیروهای خارجی عامل اساسی جنگ در این کشور است.

از سوی دیگر، طالبان نیز بارها اعلام کرده‌اند که موضع این گروه در برابر گفت‌وگوهای صلح تغییری نکرده است زیرا این گروه در حضور نیروهای خارجی در افغانستان هرگز با دولت کابل مذاکره نخواهد کرد.

انتهای پیام/.