گروه بحران بین‌المللی: بحران آوارگان روهینجا یک خطر امنیتی شدید است
پنجشنبه 16 آذر 1396

کمپ آوارگان روهینجا

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، حملات ارتش آزادی‌بخش آراکان روهینجا در ۲۵ اوت سال جاری میلادی باعث واکنش شدید ارتش میانمار شد که در پی آن بیش از ۶۲۰ هزار مسلمان روهینجا مجبور به فرار از استان راخین به بنگلادش شدند.

گروه بحران بین‌المللی در این گزارش گفت: ظاهرا ارتش آزادیبخش آراکان روهینجا قصد دارد مجددا گروه تشکیل داده و آوارگان مستاصل روهینجایی را که در کمپ‌های آوارگان در بنگلادش دچار افسردگی شده‌اند، برای انجام عملیات آتی ترغیب کند.

در ادامه این گزارش آمده است: این گروه ممکن است به حملات بین مرزی روی آورد و از بنگلادش به عنوان پایگاهی برای به خدمت گرفتن و آموزش نیروها استفاده کند. این اقدام خطر تعمیق سیکل خشونت‌ها را نیز به همراه دارد.

در این گزارش آمده است: چنین حملاتی تاثیرات منفی خواهد داشت و روابط بنگلادش- میانمار را خدشه‌دار خواهد کرد و تحقیر مسلمانان روهینجا را بیشتر خواهد کرد و بیش از پیش دورنمای بازگشت آنها به سرزمین‌شان را از بین خواهد برد.

از سوی دیگر گروه بحران بین‌المللی هشدار داد که رنج و عذاب روهینجا به بهانه‌ای برای القاعده، داعش و دیگر گروه‌های افراطی جهانی تبدیل شده تا خواستار حمله به میانمار شود.


ميانمار