سفر رئیس جمهور فرانسه به قطر
پنجشنبه 16 آذر 1396
مکرون

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آسوشیتدپرس، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه امروز پنجشنبه برای سفری یک روزه وارد دوحه پایتخت قطر شده است. ماکرون بلافاصله پس از ورود به قطر، عازم پایگاه هوایی العبید شد که حدود 10 هزار نظامی آمریکایی در آن مستقر هستند. فرانسه نیز در این پایگاه نظامی، سربازانی را مستقر کرده است.

این پایگاه نقش مهمی در ادامه حملات علیه گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه و همین طور جنگ در افغانستان داشته است. وی در این پایگاه نظامی مورد استقبال سربازان آمریکایی و فرانسوی قرار گرفت و نشستی را با فرماندهان نظامی این پایگاه داشته است.

قرار است ماکرون در ادامه با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر دیدار و گفتگو کند.

سفر ماکرون به قطر در شرایطی انجام شده است که نشست دو روزه شورای همکاری خلیج فارس تنها چند ساعت پس از آغاز به کار به علت ادامه بحران دیپلماتیک قطر، لغو شده است.

پاریس روابط سیاسی و تجاری نزدیکی با قطر دارد و از سرمایه گذاران قطری نیز خواسته است تا سرمایه گذاری های خود را در اقتصاد فرانسه افزایش دهند. سرمایه گذاران قطری تاکنون 10 میلیارد دلار در اقتصاد فرانسه سرمایه گذاری کرده اند.

فرانسه همچنین سعی کرده است تا در بحران اخیر بین قطر با سایر کشورهای عربی، نقش فعالی داشته باشد. از آغاز بحران اخیر در روابط قطر با کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده و مصر و بحرین، دوحه به دنبال تقویت ارتش خود بوده و قراردادهایی را با آمریکا روسیه و بریتانیا به امضا رسانده است.

بحرین، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و مصر از ژوئن تاکنون تحریم های سیاسی و اقتصادی را علیه قطر اعمال کرده اند.

انتهای پیام/