تصمیم ترامپ درباره بیت المقدس، بی جهت و بی موقع بود
پنجشنبه 16 آذر 1396

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، میلر که اکنون کارشناس مطرح مرکز بین‌المللی دانشوران وودرو ویلسون مستقر در واشنگتن آمریکا است، در توییتر خود نوشت: تصمیم ترامپ بی موقع، نسنجیده و بی جهت بود.
این سیاستمدار آمریکایی که مشاور شش وزیر خارجه آمریکا در امور مذاکرات اسرائیل و اعراب بوده است، تصریح کرد: با نگاه به ماهیت یک راهبرد واقعی که پیش برنده منافع ملی، صلح و ثبات آمریکا است،می توان دریافت که اقدام ترامپ، فاقد امنیت استراتژیک است.
اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، موجی از واکنش های جهانی را علیه واشنگتن به همراه داشته است .
ترامپ به رغم اعتراض های شدید جهانی چهارشنبه شب اعلام کرد که بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می شناسد.
وی در سخنانی در کاخ سفید گفت که از وزارت خارجه می خواهد که زمینه انتقال سفارت آمریکا را از تل آویو به بیت المقدس فراهم کند.
کنگره آمریکا در 23 اکتبر 1995 طرح انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را تصویب کرده بود.
ترامپ اگرچه بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت، اما انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به قدس اشغالی را تا شش ماه دیگر تعلیق کرد.
'محمود عباس' رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و 'صائب عریقات' مذاکره کننده ارشد این تشکیلات، از تصمیم ترامپ انتقاد کرده و گفته اند که اقدام رئیس جمهوری آمریکا موجب شده تا واشنگتن دیگر صلاحیت میانجیگری در روند صلح را نداشته باشد.
این درحالی است که مقام های کاخ سفید ابراز امیدواری کرده اند که دولت ترامپ به قدر کافی اعتماد فلسطینی ها را جلب کرده باشد و اختلاف فعلی را پشت سر بگذارد، اما این مقام ها نتوانستند بگویند که این روابط چه زمانی ترمیم می شود.
مرکز بین‌المللی دانشوران وودرو ویلسون مستقر در واشنگتن آمریکا یک مرکز یادبود ریاست جمهوری آمریکا است که در سال ۱۹۶۸ به عنوان بخشی از مؤسسه اسمیتسونین ( Smithsonian Institution) با لایحهٔ کنگره تأسیس شد.
خاورم**9377**3404** مترجم: حمید اوضح**انتشار: محسن اسماعیلی

,ایرنا