فعالان فلسطینی در گفت و گو با ایرنا: با تمام توان در برابر تجاوز آمریکا به قدس می ایستیم
پنجشنبه 16 آذر 1396

به گزارش ایرنا، به گزارش ایرنا ترامپ چهارشنبه شب (15 آذر-6 دسامبر) علاوه بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی دستور داد تا سفارت آمریکا از تل آویو به قدس منتقل شود.
«اسماعیل رضوان» از رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) ضمن محکوم کردن اقدام ترامپ گفت که اینگونه «اقدامات باطل»، «تجاوز مستقیم» به همه امت اسلامی و عربی است و پیامدهای وخیمی بر منطقه و جهان خواهد گذاشت.
وی افزود: مسئولیت این حماقت متوجه واشنگتن است و پس از این خیزش گسترده ای علیه نقشه های آمریکا به راه خواهد افتاد.
این فرمانده حماس خواستار اخراج سفیران رژیم صهیونیستی از کشورهای عربی و تمرکز تلاش ها با هدف ضربه زدن به تلاش های در حال انجام برای از بین بردن مساله فلسطین شد.
اسماعیل رضوان در ادامه گفت و گو با ایرنا به طرح برخی «پیشنهادهای مشکوک» همچون انتخاب شهرک «ابودیس» به عنوان پایتخت دولت فلسطین اشاره و مخالفت خود را با آن اعلام کرد.
وی گفت: قدس پایتخت فلسطین است و جایگزین ندارد. این حق فلسطینیان است و صهیونیست ها هیچ حقی بر این زمین مقدس ندارند.
عضو ارشد حماس گفت که وحدت در میان فلسطینیان اولویت نخست است و باید مقاومت نیز آمادگی کامل برای رویارویی با خطرهای مخرب داشته باشد.
در همین حال «خضر حبیب» از فرماندهان جنبش «جهاد اسلامی» نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به تصمیم اخیر ترامپ گفت که ملت فلسطین فهمیده که دولت آمریکا شریک اسرائیل در تجاوزگری است و آن کشور به طور کامل در کنار رژیم غاصب اسرائیل قرار دارد.
وی دولت ترامپ را «بدترین» دولت آمریکا در تاریخ این کشور خواند گفت: اقدام آمریکا درباره بیت المقدس وضعیت جدیدی را در منطقه ایجاد می کند و دولت این کشور و اسرائیل باید مسئولیت پیامدهای پس از آن را بپذیرند.
حبیب تاکید کرد: وضعیت بیت المقدس فقط مربوط به فلسطینیان نیست بلکه این مساله اصلی امت عربی و اسلامی است و لازم است اقدام فوری برای نجات و حمایت از آن شکل بگیرد.
«ابومجاهد» سخنگوی «کمیته های مقاومت» نیز در گفت و گو با ایرنا تصمیم ترامپ در انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی را به مثابه اعلام جنگ به همه مسلمانان دانست.
وی تاکید کرد: ملت فلسطین و آزادگان عرب هرگز وجود چنین سفارتی را در قدس نخواهند پذیرفت.
این فعال فلسطینی گفت: همه تلاشمان را برای لغو این تصمیم تجاوزکارانه خواهیم کرد و مقاومت آماده مقابله با آن است.
وی افزود: ما آماده ناکام کردن همه توطئه ها علیه مساله فلسطین هستیم.
حبیب همزمانی اقدامات تحریک آمیز آمریکا را با طرح برخی سخنان درباره ضرورت نزدیکی پایتخت های عربی با اسرائیل را به هم مرتبط دانست.
خاورم**2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی

,ایرنا