بیشترین بارندگی آذربایجان شرقی در شبستر با 22.8 میلی متر
پنجشنبه 16 آذر 1396

محمد اشجعی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه در پی ورود سامانه بارشی جدید در بیشتر شهرهای استان بارش به صورت برف بوده است، افزود: پس از شبستر بیشترین بارش در تبریز با 18.1 میلی متر و کلیبر با 17.6 میلی متر گزارش شده است.
وی با بیان اینکه کمترین بارندگی در میانه با دو دهم میلی متر به صورت باران گزارش شده است، اظهار کرد: بارش پراکنده باران و برف به ویژه در نیمه شرقی استان در 24 ساعت آینده ادامه خواهد داشت و از روز جمعه با عبور این سامانه از شدت بارش کاسته می شود.
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: کاهش محسوس دمای هوای استان از روز جمعه با قطع بارش آغاز و تا اواسط هفته ادامه خواهد داشت.
اشجعی ادامه داد: در 24 ساعت گذشته کلیبر و اهر با 16 درجه سانتی گراد بالای صفر گرمترین و ورزقان با 4 درجه سانتی گراد زیر صفر سردترین شهرهای استان بودند.
وی دمای فعلی تبریز را 2 درجه زیر صفر اعلام کرد و گفت: دمای این شهر نسبت به روز گذشته در همین ساعت 15 درجه کاهش یافته به طوری که دمای این شهر در 24 ساعت گذشته در گرمترین زمان 14 درجه بالای صفر و در سردترین زمان به صفر درجه رسیده بود.
اشجعی افزود: با توجه به وزش باد، کولاک برف، مه و یخبندان، اختلال در تردد جاده ای پیش بینی می شود و لازم است اقدام های لازم برای جلوگیری از مشکلات و خسارت های احتمالی به عمل آید.
آذربایجان‌شرقی، منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم‌بندی‌های اقلیمی جزو مناطق نیمه‌خشک به حساب می‌آید.
آب و هوای این استان به‌ طور کلی سرد و خشک است ولی به‌ علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم‌های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تاثیر باد‌های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان‌های سبلان در شرق، سهند درغرب و جنوب غربی، رشته کوه‌های قره‌داغ درشمال، رشته کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال‌شرق استان قرار دارد.
خبرنگار: پرویز بابائی ** انتشار دهنده: رستگار
8023/6183

,ایرنا