فرزند علامه فضل الله: روحیه مجاهدانه برای وحدت داشته باشیم
پنجشنبه 16 آذر 1396

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار معارف ایرنا از مجمع تقریب مذاهب اسلامی حجت الاسلام سیدعلی فضل الله در نشست عمومی دومین روز از کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با بیان اینکه کسانی هستند که به اختلافات و تعصبات در بین مسلمانان دامن می زنند، بر ضرورت تلاش هر چه بیشتر پیشوایان و مجاهدان جهان اسلام برای مقابله با فتنه گران تأکید کرد و گفت: روحیه کسانی که برای وحدت تلاش می کنند، باید همانند روحیه مجاهدانی باشد که در جبهه مقابله با تروریسم هستند.
این اندیشمند لبنانی وحدت را واکنش همیشگی برای مقابله با کید دشمنان دانست و گفت: دشمنان همیشه به دنبال ایجاد فتنه در بین ما بوده اند و خطر تفرقه از آنها بر می خیزد؛ مسلمانان در طول تاریخ چیزی از قدرت کم نداشتند و آنچه باعث تضعیف قدرت آنها می شود، همین تفرقه است.
وی افزود: ما برای مقابله با موانع و چالش ها نیاز به گفت و گو داریم و چالش های امت اسلام فقط چالش های امنیتی نیست بلکه چالش هایی نیز در زمینه فکری و فرهنگی و مانند آن است، حال آنکه اسلام باید در میادین مختلف حضور داشته باشد و مسلمانان باید درک کنند که می توانند جایگاه خود را از نظر تمدنی به دست آورند که برای این منظور نیاز به تشریک مساعی و وحدت داریم.
سیدعلی فضل الله همچنین گفت: قدرت های استکباری همیشه اسلام را خطری برای منافع خود می دانستند، چرا که مسلمانان قدرت و ثروت زیادی دارند و دشمنان تلاش می کنند نیروهای علمی مسلمانان را به محاصره خود درآورند و اگر ما به دنبال عزت و کرامت هستیم باید در برابر دشمن ایستادگی کرده و متحد باشیم.
وی افزود: تلاش گروه های تکفیری برای این بود که واقعیت اسلام را به چالش بکشند و طرح تمدن اسلامی را از میان بردارند و این گونه نشان دهند که این طرح به دنبال خشونت است و لذا تلاش های داعش و امثال داعش و رژیم صهیونیستی در این راستا بود که نگذارند اسلام پیشرفت کند و جهان اسلام را از متحد شدن دور نگه دارند.
این روحانی لبنانی با تجلیل از فعالیت های مجمع تقریب مذاهب اسلامی به ویژه آیت الله محسن اراکی دبیرکل این مجمع برای برگزاری کنفرانس وحدت و قرار گرفتن در مسیر یکپارچگی ملت ها و مقابله با چالش های جهان اسلام گفت: ما باید مسائل حاشیه ای را کنار بگذاریم و با هم یکپارچه شویم و گرداگر تمدنی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله آوردند جمع شویم.
وی همچنین گفت: ما حق داریم که چنین تمدنی داشته باشیم و ساده ترین چیزها را از دیگران نخواهیم؛ اما این به معنی آن نیست که دیگران را از بین ببریم. بلکه باید از دیگران بهره بگیریم و تجربیات تمدنی خود را در اختیار دیگران نیز بگذاریم.
سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با شعار «وحدت و الزامات تمدن نوین اسلامی» و با حضور 500 میهمان خارجی و داخلی از سه شنبه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلین حسن روحانی رئیس جمهوری در سالن اجلاس سران آغاز شد و امشب پس از برگزاری جلسات کمیسیون های تخصصی با صدور بیانیه ای در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما پایان می یابد.
این کمیسیون های تخصصی شامل «موقعیت کنونی جهان اسلام و راهکارهای فعال کردن مؤلفه‌های فرهنگ وتمدن ساز»، «ویژگی‌های تمدن نوین اسلامی و تمایز آن از غرب»، «طرح‌های احیاگران جهان اسلام جهت تمدن سازی نوین اسلامی»، «نقش خودباوری مسلمانان و اتحادیه‌های تقریب نهاد در تشکیل تمدن نوین اسلامی»، «مساعی حمیده» و «تمدن نوین اسلامی به مثابه راهبرد وحدت اسلامی» و «انساب نبوی» است.
فراهنگ**1003** 1418
خبرنگار: محمدرضا جعفرملک ** ناشر: مریم برزآبادی

,ایرنا