جایگاه دانشگاه و نخبگان در تمدن سازی نوین اسلامی
پنجشنبه 16 آذر 1396

به گزارش پنجشنبه خبرنگار معارف ایرنا، سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با شعار «وحدت و الزامات تمدن نوین اسلامی» از سه شنبه با سخنرانی رییس جمهوری اسلامی ایران در سالن اجلاس سران آغاز شد.
500 میهمان خارجی و داخلی در این دوره کنفرانس حضور دارند که چهارشنبه به دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی رفتند.
این کنفرانس امشب پس از برگزاری نشست های کمیسیون های تخصصی با صدور بیانیه ای در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما پایان می یابد.
کمیسیون «طرح های احیاگران جهان اسلام برای تمدن سازی نوین اسلامی» در دومین روز برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی در هتل آزادی تشکیل جلسه داد و حاضران، به تبادل نظر و ارایه مقاله پرداختند.

** احیاگری در جهان اسلام برای ایجاد فرهنگ و تمدن جدید اسلامی
به گزارش تارنمای مجمع تقریب مذاهب اسلامی، رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: احیاگری در جهان اسلام برای ایجاد فرهنگ و تمدن جدید اسلامی است و ما را هدایت می کند که فعالیت های خود را در جهت خوبی انجام دهیم.
«احمد مبلغی» که ریاست کمیسیون «طرح های احیاگران جهان اسلام برای تمدن سازی نوین اسلامی» را به عهده دارد، افزود: اگر در مورد تمدن و فرهنگ اسلامی این توجهات نباشد، فعالیت های ما نتایج خوبی نخواهد داشت.
نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: مسلمانان باید به شیوه خود عمل کنند و شیوه آنها فرهنگ و تمدن اسلامی به وجود می آورد و باید هر اقدام مفتیان، متفکران و سیاستمداران و رهبران، استادان، حوزویان و اقتصاددانان، فعالیت هایی باشد که در این چهارچوب و در جهت فرهنگ و تمدن اسلامی باشد تا در کنار بقیه اجزا موجودیت به دست آورد.
به گفته وی، فضای وحدتی که بر دانشگاه مذاهب اسلامی حاکم است، این دانشگاه را به الگویی برای جهان اسلام تبدیل کرده است.

** دانشگاه؛ الگویی برای تحقق تمدن سازی نوین اسلامی
«علی امینی» مقاله ای با عنوان «دانشگاه؛ الگویی برای وحدت بین مسلمانان» ارایه کرد و گفت: در طرح احیاگران جهان اسلام، دانشگاه الگویی برای تحقق تمدن سازی نوین اسلامی است.
به گفته وی، در این طرح دانشگاه مذاهب اسلامی از چنین ظرفیتی برخوردار است که در جهت تمدن سازی نوین در تمام جهان اسلام فعالیت کند.
امینی افزود: اگر در کنار دانشگاه مذاهب اسلامی، پژوهشکده های دیگر یا گفتمان مشترک در کنار ایده تمدن سازی نوین اسلامی ایجاد شود، می توانند در این زمینه نقش مهمی را ایفا کنند؛ زیرا در دنیای امروز اگر هر ایده و الگو با گفتمان علمی همراه باشد، استقبال بیشتری از آن می شود.

** روایت های اسلامی پلی برای وحدت
«غلامرضا اکرمی» نیز در مقاله خود، شاخصه ای را برای وحدت جهان اسلام عنوان کرد و گفت: توصیف روایت های اسلامی پلی برای وحدت مسلمانان است و دانشگاه در این امر سه متغیر دارد.
وی از دانشجو و استاد به عنوان دو متغیر یاد کرد و گفت: سومین متغیر مکان تحصیل است و نخبگان در دانشگاه نیز موضوع مهمی است و باید تلاش کنیم نخبگان را به سمت تحقیقات اسلامی سوق دهیم و سپس از استادان بهتری استفاده کنیم که با اسلام آشنایی بیشتری دارند.
به گفته وی، با بهره گیری از دانشجویان و اطلاع رسانی از طریق سمینار و تحقیقات می توان به سوی همبستگی و ارتباط بیشتر تقریب مذاهب پیش رویم.

** لزوم تولید محتوا و راه اندازی نهضت ترجمه
استاد دانشگاه مذاهب اسلامی شعبه سنندج گفت: در تمدن اسلامی چند ستون اصلی وجود دارد که یکی از آنها آموزه های دینی است.
«عثمان یوسفی» تاکید کرد دانشگاه مذاهب اسلامی می تواند به ترویج آموزه های دینی با توجه به علوم اسلامی اهتمام بیشتری بورزد.
یوسفی پیشنهاد کرد: این دانشگاه اگر بتواند به تولید محتوا بپردازد و نهضت ترجمه را راه اندازی کند، نقش مهمی خواهد داشت.
«کاظم مقدادی» از اندیشمندان عراق، گفت: برنامه ای برای فرهنگ و تمدن نوین اسلامی وجود دارد که باید در چهارچوب خاصی قرار بگیرد تا نتیجه خوبی داشته باشد و در سیره پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بحث رسالت مطرح است که در میان ما بوده و از ماهیت تفکر اسلامی و تمدن اسلامی برخوردار است.

** مروری بر دیگر مقالات
«عباس ابوطالبی» در مقاله ای با عنوان «عوامل انحطاط تمدن نوین اسلامی از منظر ابوالحسن ندوی» (از علمای اهل سنت) گفت: از منظر ندوی سکولاریسم و انحراف از آموزه های اصیل اسلامی، باعث زوال انحطاط تمدن مسلمانان در دوره هایی از تاریخ شده است.
«فوزی العلوی» استاد دانشگاه الزیتونه و رییس انجمن المسارات تونس، نیز در این باره گفت: بنده مخالف معنای لاییکی بودن هستم و تلاش ندوی تئوری پردازی و پرداختن به مسائل متناقض است و زندگی باید از دین جدا باشد. فکر لیبرالیسم دین را از سیاست جدا نمی کنیم و نباید دین را در سیاست خلاصه کنیم و آنها تشکیلات خاص خود را دارند و اسلام می تواند راه حل باشد.
«عوامل احیاگری تمدن ساز» عنوان مقاله «معصومه جعفری» بود که از تمدن به عنوان یک پدیده اجتماعی و محصول تفکرات نهفته در ورای آن یاد کرد و گفت برای ساختن تمدن، وجود اندیشه تمدن ساز ضروری و اجنتاب ناپذیر است.
«جابر جابری» نماینده وزارت فرهنگ عراق نیز گفت: کسی که اولین تمدن اسلامی را درست کرد رسول خدا صلی الله علیه و آله بود و گواه تاریخ بر این موضوع از تجلیات تمدن اسلامی است.
«عباس علی شاملی» نیز با ارائه مقاله «توسعه فرهنگی و توسعه اسلامی» گفت: شهید صدر الگویی برای کسانی است که می خواهند برای بنای اسلامی گامی بردارند.
به گفته وی، طبق گفته شهید صدر قرآن کتاب صامت خداست و اگر می خواهید از آن استفاده کنید، باید آن را به حرف بیاورید.
فراهنگ**1003*1961*
تنظیم: محمدرضا جعفرملک* انتشار: مریم مسعود

,ایرنا