اشتاین مایر میان منگنه سیاسی در برلین
چهارشنبه 20 دی 1396

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رئیس جمهور آلمان روزهای سخت و پر مشغله ای را سپری می کند. مذاکرات احزاب مسیحی و حزب سوسیال دموکرات برای تشکیل ائتلاف بزرگ در آلمان از روز هفتم ژانویه آغاز شده است. مذاکراتی که سران اروپایی امیدوارند به ماهها بی ثباتی سیاسی در برلین پایان دهد. با این حال فرانک والتر اشتاین مایر به خوبی می داند که هدایت و مدیریت مذاکرات دولت ائتلافی آلمان آسان نخواهد بود.

اشتاین مایر اخیرا  در مراسم دیدار با مقامات بلندپایه دولتی به‌مناسبت سال نوی میلادی در حضور آنگلا مرکل، رئیس حزب دموکرات مسیحی و مارتین شولتز، رئس حزب سوسیال دموکرات پیشرفت مذاکرات جهت تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ را خواستار شد.این خواسته اشتاین مایر در حالی صورت می گیرد که وی یکی از چهره های مطرح حزب سوسیال دموکرات محسوب می شود. وی همچنین وزیر امور خارجه سابق دولت مرکل بوده است.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان بر روی حمایتهای اشتاین مایر در تشکیل دولت ائتلافی حساب ویژه ای باز کرده است. با این حال اشتاین مایر در این خصوص دغدغه هایی دارد که نمی توان به سادگی از کنار آنها گذشت. مهم ترین دغدغه اشتاین مایر در این خصوص، به اختلافات بنیادینی باز می گردد که میان دو حزب سوسیال دموکرات و دموکرات مسیحی وجود دارد. این اختلافات طی چهار سال گذشته نیز خود را بر سر مسائلی مانند سیاست خارجی آلمان در اروپا، تنظیم مناسبات اقتصادی برلین و اروپای واحد و از همه مهم تر، در جریان بحران پناهجویان نشان داد.

از سوی دیگر، اشتاین مایر که در گذشته ای نه چندان دور رقیب مرکل برای به دست آوردن پست صدر اعظمی آلمان بود، به خوبی نسبت به روحیات و خلقیات سیاسی خاص و سخت گیرانه مرکل در دولت ائتلافی احتمالی آگاه است. همین مسئله سبب شده است تا اشتاین مایر از یک سو به عنوان رئیس جمهور آلمان خواستار تشکیل هر چه سریع تر دولت ائتلافی شده و از سوی دیگر، به عنوان یکی از اعضای ارشد حزب سوسیال دموکرات ملاحظاتی در خصوص این مسئله داشته باشد.

یکی دیگر از نگرانی های شدید اشتاین مایر، معطوف به سقوط محبوبیت احزاب سنتی در آلمان است. نتایج نظرسنجی های اخیر در آلمان نشان می دهد که محبوبیت دو حزب سوسیال دموکرات و دموکرات مسیحی در آلمان کاهش یافته است. این در حالیست که حزب جایگزینی برای آلمان توانسته است با کسب حدود 13.5 درصد آرا ، اقبال افکارعمومی آلمان را نسبت به خود افزایش دهد. در جریان رقابتهای انتخابات سراسری سال 2017 در آلمان نیز حزب جایگزینی برای آلمان با کسب حدود 13 درصد آرا، به عنوان سومین حزب این کشور راهی پارلمان گردید.

این در حالی بود که حزب سوسیال دموکرات با کسب حدود 20 درصد آرا بدترین نتایج انتخاباتی ممکن را طی ادوار گذشته و اخیر به دست آورد. به عبارت بهتر، هم اکنون اختلاف آرای دو حزب "جایگزینی برای آلمان" و " سوسیال دموکرات" به حدود 7 درصد رسیده است. بنابراین، جریان راست افراطی آلمان زنگ خطر را برای حزب سوسیال دموکرات به صدا در آورده است. در چنین شرایطی نگرانی اشتاین مایر نسبت به شرایط جاری در حزب متبوعش قابل درک است. اشتاین مایر امیدوار است که با تشکیل دولت ائتلافی در آلمان، بتوان تحرکات حزب جایگزینی برای آلمان را مهار کرد، هر چند که برخی تحلیلگران مسائل آلمان معتقدند که تبدیل شدن جریان راست افراطی به عنوان اصلی ترین جریان اپوزیسیون در آلمان، زنگ خطر را با صدای بیشتری برای احزاب سنتی به صدا در خواهد آورد.

انتهای پیام/