زخم‌های کهنه افغانستان دیگر با دلارهای آمریکا مداوا نمی‌شود
چهارشنبه 20 دی 1396

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «نشنال اینترست»، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نخستین توئیت سال خودش را به سمت پاکستان شلیک کرد و مدعی شد که واشنگتن پس از 11 سپتامبر سال 2001 بیش از 33 میلیارد دلار به اسلام‌آباد پرداخته است اما چیزی جز «دروغ و فریب» دریافت نکرده و پس از آن نیز دولت آمریکا تعلیق کمک‌های مالی به پاکستان را اعلام کرد.

یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا گفته است چنانچه ارتش پاکستان اقدامات مطلوب را علیه «شبکه حقانی» اتخاذ کند تعلیق این کمک‌ها قابل بازگشت است و این مبالغ بار دیگر به پاکستان پرداخت خواهد شد.

به نظر می‌رسد که دولت ترامپ به سمت اعمال فشار علیه پاکستان در حال حرکت است؛ این استراتژی اکنون عاری از خشونت است اما ممکن است احتمال از سرگیری اقداماتی مانند حملات هواپیماهای بدون سرنشین روابط اسلام‌آباد-واشنگتن را به طرفی سوق دهد که قابل بازگشت نباشد.

آمریکا با مقصر دانستن عامل خارجی برای جنگی که در آن در حال شکست است و یا مسئول دانستن یک شبکه تروریستی به برقراری ثبات در افغانستان کمکی نخواهد کرد.

صرف نظر از آنچه مقامات آمریکایی می‌گویند که آینده افغانستان تاریک و نامعلوم است و آمریکا به راحتی بدون آسیب جدی این کشور درگیر جنگ را ترک خواهند کرد اما این کشورهای منطقه خواهند بود که با پیامدهای فاجعه‌‌ در حال شکل‌گیری در افغانستان باقی خواهند ماند.

با این حال، خشونت‌ها در افغانستان رو به افزایش است، طالبان اکنون 43 درصد از مناطق افغانستان را تحت کنترل و یا تحت درگیری دارد، تلفات غیرنظامیان به دلیل بمباران نیروی هوایی ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا نیز افزایش یافته و کشته‌های نیروهای امنیتی افغان نیز بی‌سابقه است.

از سوی دیگر نیز واشنگتن به شدت در حال تجهیز نیروهای شبه‌نظامی است، اقتصاد افغانستان با رکود روبرو شده و رشد جمعیت از رشد اقتصادی پیشی گرفته است اما تولید مواد مخدر رکود جدیدی را به ثبت رسانده است.

بدتر از همه اینکه رهبران افغانستان در حال رویارویی و مقابله با یکدیگر هستند و دولت ترامپ نیز تنها در حال نظاره این اوضاع است و حقیقت تلخ‌تر این که ثبات نسبی افغانستان در نخستین سال‌های جنگ پس از 11 سپتامبر احتمالا تکرار نخواهد شد .

زخم‌های کهنه افغانستان دیگر با دلارهای آمریکا مداوا نمی‌شود و بار دیگر سر باز کرده است. خودآزمایی آمریکا همراه با همکاری کشورهای منطقه ممکن است از جنگ داخلی در افغانستان جلوگیری کند.

اقدامات اخیر کشورهای منطقه نشان دهنده بی‌اعتمادی آنها به استراتژی واشنگتن است و تقریبا تمام کشورهای همسایه افغانستان اقدامات پیشگیرانه و فعالی را برای جلوگیری از گسترش و اشاعه خشونت به کشورهای خود اتخاذ کرده‌اند.

ماه گذشته تاجیکستان پس از کشته شدن دو نیروی پلیس توسط قاچاقچیان مواد مخدر مرز مشترک با افغانستان را مسدود کرد و در این زمان روسیه نیز تسلیحات و تجهیزات نظامی زیادی را به تاجیکستان منتقل کرد تا به محافظت از مرز مشترک این کشور با ولایت‌های شمالی افغانستان کمک شود.

همچنین چین، همسایه شمال شرقی افغانستان، از کمک 85 میلیون دلاری برای حمایت و تجهیز یک تیپ ارتش افغانستان برای محافظت از مرزهای کوهستانی ولایت «بدخشان» خبر داد.

انتهای پیام/.

ما را در فیسبوک، توییتر و تلگرام دنبال کنید.