انگلیس از ارتباط میان پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق سوریه "اطلاع دارد"
چهارشنبه 20 دی 1396

نیروهای کرد سوریه

به نقل از خبرگزاری رویترز، آلیستر برت، معاون وزیر امور خارجه انگلیس در امور خاورمیانه در جلسه کمیته امور خارجی مجلس عوام این کشور اعلام کرد: ما درباره ارتباطات احتمالی میان پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق کرد سوریه نگران هستیم. ما به دنبال ارتباط با پ.ک.ک نیستیم.

وی در پاسخ به سوال مطرح شده از سوی مایک گپز، یکی از اعضای حزب کارگر درباره روابط احتمالی میان پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق اعلام کرد: ما همواره از یگان‌های مدافع خلق خواسته‌ایم که هرگونه ارتباط با پ.ک.ک را قطع کنند.

جلسه کمیته تفحص درباره اهداف کردها و منافع انگلیس به مدت دو ساعت با حضور نمایندگان پارلمان و مقاماتی از وزارت خارجه درباره وضعیت گروه‌های تروریستی فعال و همچنین گروه‌های کردتبار در عراق و سوریه برگزار شد.

همچنین ایمی کلمیتشاو، رئیس اداره شرق مدیترانه در دفتر وزارت خارجه انگلیس اعلام کرد: انگلیس هیچگونه ارتباطی با پ.ک.ک ندارد.

وی ادامه داد: پ.ک.ک یک گروه تروریستی است و فعالیت این گروه در انگلیس ممنوع شده است. ما تنها ارتباطات مکرر با یگان‌های مدافع خلق کرد سوریه داریم.

گپز، عضو حزب کارگر پس از اینکه از پاسخ مقامات وزارت خارجه انگلیس قانع نشد، گفت: این کمیته شواهد و گزارش‌های مکتوبی دریافت کرده است، بنابر این گزارش‌ها نیروهای شبه‌نظامی پ.ک.ک در کنار دیگر گروه‌های کردتبار در مناطق مختلف می‌جنگند. همگان می‌دانند که عکس‌های عبدالله اوجالان، رهبر محبوس پ.ک.ک در تظاهرات‌ها و اماکن عمومی به نمایش گذاشته می‌شود. این مساله تنها در گزارش‌ها مطرح نشده است. ارتباطاتی وجود دارد و سوال من این است که چه ارتباطی میان یگان‌های مدافع خلق و پ.ک.ک وجود دارد.

او در ادامه پرسید که از نظر ایدئولوژیکی، تامین مالی و ارتباطات سازمانی چه نوع روابط و ارتباطاتی میان این دو گروه حاکم است؟

در پاسخ به این سوال این مقام وزارت خارجه از اداره شرق مدیترانه اعلام کرد: هر دو سازمان یک رویکرد درباره نقش عبدالله اوجلان دارند اما درست نیست ما در این باره اظهارنظر کنیم.

وی ادامه داد: ما نیز از گزارش‌هایی مبنی بر ارتباط این دو گروه مطلع هستیم.

همچنین برت در برابر سوال‌های مکرر گپز اعلام کرد: انگلیس هیچ ارتباطی با پ.ک.ک ندارد و ما نیز درباره این ارتباطات همان اندازه که شما می‌دانید، می‌دانیم.

برت با تاکید بر اینکه پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق از یکدیگر جدا هستند، گفت: این دو گروه آشکارا ارتباطی با یکدیگر دارند اما در عمل این ارتباط هیچ فرم و یا ساختار قابل تشخیصی ندارد.

همچنین برت در پاسخ به سوالی درباره نگرانی‌های ترکیه مبنی بر انتقال تجهیزات نظامی داده شده توسط ناتو به یگان‌های مدافع خلق به پ.ک.ک گفت: ما نگرانی‌های ترکیه را می‌دانیم. من درباره اینکه سلاح‌های انگلیس به نیروهای پ.ک.ک منتقل شده باشد، اطلاعی ندارم.


انگليس