48 هزار نفر از عناصر گروه گولن در سال 2017 توسط پلیس ترکیه دستگیر شدند
چهارشنبه 20 دی 1396

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا و به نقل از خبرگزاری آناتولی، سلیمان سویلو در سومین همایش امنیت عمومی و مبارزه با مواد مخدر ترکیه اظهار کرد: عوامل گروه گولن مانند ویروسی در بدنه دولت سرایت کرده بود که از فردای کودتای نافرجام 15 جولای 2016 شروع به دستگیری عناصر گروه گولن و پاکسازی مراکز دولتی و غیر دولتی از وابستگان این گروه کردیم.
وی بیان کرد: سال گذشته میلادی در راستای دستگیری و تحقیقات از عناصر گروه گولن، 48 هزار و 305 نفر با دستور قاضی بازدشت شدند و سه برابر این تعداد توسط پلیس تحت تعقیب قرار گرفتند و بازجویی از آنها صورت گرفت.
وی افزود: ملت ترکیه با درایت و شجاعت، تهدیدات شب کودتای نافرجام را پشت سر گذاشت و در ادامه نیز تهدید عوامل نفوذی گروه گولن در بدنه مراکز دولتی و غیر انتفاعی را در کنار ماموران وطن پرست امنیتی خنثی کرد.
وی تاکید کرد: با دستگیری و اخراج عوامل گروه گولن از مراکز مختلف از جمله وزارتخانه ها، ژاندارمری ها و مراکز پلیس، مدتی دچار کمبود نیرو شدیم اما با اتخاذ تدابیر لازم و جذب نیروهای مجرب و وطن پرست، تهدید ناشی از کمبود کارمندان جبران شد.
وزیر کشور ترکیه همچنین به روند ساخت دیوار امنیتی در مرز با ایران اشاره کرد و اظهار کرد: پنجاه درصد این دیوار امنیتی 144 کیلومتری طی هشت ماه احداث شده و به اتمام رسیده و طی سه ماه گذشته از این مسیر تا 75 درصد از میزان قاچاق و نفوذ تروریست ها به کشور جلوگیری شده است.
وی افزود: 90 درصد این دیوار در استان ایغدیر قرار دارد و با اتمام این پروژه، نفوذ تروریست‌ها، انجام قاچاق و مهاجرت غیرقانونی از سمت ایران تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.
سلیمان سویلو مدعی شد: میزان پیوستن جوانان کُرد به نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) در سال 2017 نسبت به سال پیش از آن 80 درصد کاهش یافته است.
وی اضافه کرد: سال گذشته میلادی همچنین 697 عملیات تروریستی پیش از انجام توسط ماموران امنیتی ـ اطلاعاتی خنثی شده است.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

,ایرنا