نگاهی به آخرین تحولات مصر طی هفته های گذشته
چهارشنبه 20 دی 1396

به گزارش ایرنا، یکی از مهم ترین اخبار این روزها در مصر، بحث انتخابات ریاست جمهوری در این کشور است. هیات ملی انتخابات مصر دوشنبه گذشته جدول زمانی برگزاری این انتخابات را اعلام کرد. بر اساس اعلام مقام های مصری ، انتخابات ریاست جمهوری در این کشور اواخر ماه مارس (اوایل فروردین) برگزار می شود. البته پیش از اعلام رسمی جدول زمانی انتخابات ریاست جمهوری، اخبار زیادی در خصوص این انتخابات و نامزدهای احتمالی برای آن وجود داشت.

**نامزدی احمد شفیق نخست وزیر اسبق مصر برای انتخابات ریاست جمهوری
تنور انتخابات ریاست جمهوری در سال 2018، تقریبا از یک ماه پیش گرم شد زمانی که «احمد شفیق» نخست وزیر اسبق مصر، در حالی که همچنان در امارات به سر می برد، اعلام کرد برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد می شود. با گذشت یک روز از اعلام این مطلب، وی تصریح کرد امارات مانع خروج او از این کشور می شود و به صورت تلویحی امارات را به دخالت در امور داخلی کشورش متهم کرد .پس از آن امارات وی را سوار بر یک هواپیمای اختصاصی به مصر بازگرداند.
پس از بازگشت شفیق به قاهره، شایعاتی در خصوص بازداشت خانگی وی منتشر شد و 24 ساعت پس از بازگشت و اقامت در یک هتل، در تماس با یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد در برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری نیاز به سنجیدن دقیق تر اوضاع ورفتن به میان مردم است. تحلیلگران آن زمان دلیل این چرخش موضع 180درجه شفیق، را فشار شدید از سوی دستگاه اطلاعاتی و مقام های مصری دانستند. وی بالاخره یکشنبه گذشته و یک روز پیش از اعلام جدول زمانی برگزاری انتخابات در مصر، از نامزدی انصراف داد که این نیز باعث ایجاد سوالات زیادی شد.

**اعلام حمایت 464نماینده مجلس مصر از السیسی برای دور دوم ریاست جمهوری
از سوی دیگر رسانه های مصر روز سه شنبه اعلام کردند: 464 نماینده از مجموع 596 نماینده مجلس این کشور از جمله «علی عبد العال» رئیس مجلس، حمایت خود را از نامزدی عبدالفتاح السیسی برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند و این در حالی است که وی هنوز نامزدی خود را اعلام نکرده است؛ اما با توجه به شرایط موجود در مصر، بعید به نظر می رسد وی از دور دوم ریاست جمهوری صرف نظر کند زیرا اکنون شرایط کاملا به نفعش است و در حال حاضر فردی که بتواند با او رقابت کند، وجود ندارد در نتیجه اگر شرایط به همین صورت پیش برود، او بیشترین شانس را برای ریاست جمهوری دارد .
برخی از نمایندگان مجلس در توجیه حمایت خود از السیسی گفته اند با انتخاب دوباره السیسی، می خواهند روند مبارزه با تروریسم در این کشور با قدرت ادامه یابد .
پایگاه خبری «عربی 21» چند روز پیش اعلام کرد در سال 2017میلادی ،630 نفر در مصر و از جمله 400غیر نظامی بر اثر حملات تروریستی جان خود را از دست دادند که مهم ترین آن ، حمله تروریست ها به مسجدی متعلق به صوفیان در منطقه سینا بود که بیش از 300 کشته برجای گذاشت.

**جنجال گزارش روزنامه نیویورک تایمز در مورد مصر
یکی دیگر از مهم ترین رویدادها طی هفته های اخیر در مصر، گزارشی بود که روزنامه «نیویورک تایمز» در مورد مصر منتشر کرد و باعث سر و صدای زیادی در داخل و خارج این کشور شد. در گزارش این روزنامه آمریکایی آمده بود که مصر با تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای انتقال سفارت این کشور به قدس مخالف نیست و یک افسر اطلاعاتی مصری به نام «اشرف الخولی » در تماس با رسانه های مصری ، آن ها را از نشان دادن حساسیت در مورد قدس برحذر داشته و گفته است چه تفاوتی میان این وجود دارد که قدس، پایتخت فلسطین باشد یا رام الله؟
همچنین نیویورک تایمز نوشته بود که دستگاه امنیتی مصر بر احمد شفیق برای انصراف از نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری فشار وارد کرده است.
پس از این رویدادها، مصر این اخبار و وجود افسری اطلاعاتی به این نام را تکذیب کرد و دادستانی این کشور نیز وارد عمل شد ؛ دادستان کل این کشور روز سه شنبه با بیان اینکه انتشار چنین مطالبی به صلح و آرامش و امنیت مصر آسیب وارد می کند، دستور تحقیقات فوری را در این خصوص صادر کرد.

** روابط دوجانبه مصر و سودان
سودان یکی از مهم ترین همسایه های مصر است که تا پیش از جدا شدن سودان جنوبی از آن، بزرگترین کشور آفریقایی از نظر مساحت ، محسوب می شد.
طی ماه های اخیر روابط دو کشور به دلیل برخی مسائل، پرتنش شده و رسانه های دو کشور در حمایت از کشورشان، حمله متقابلی را آغاز کرده اند تا جایی که سودان پنجشنبه گذشته سفیر خود در مصر را بدون بیان دلیل ، برای مشورت فراخواند.
اختلافات میان مصر و سودان مساله جدیدی نیست زیرا این دو کشور از دهه پنجاه قرن گذشته یعنی از همان سال های آغازین استقلال سودان، در خصوص چند منطقه مرزی و از جمله مثلث حلایب و شلاتین با هم اختلاف داشته اند و سودان چندین بار در خصوص این مساله از مصر در شورای امنیت شکایت کرده است که آخرین بار آن دوشنبه شب گذشته بود که خارطوم اعلام کرد بار دیگر از مصر به دلیل تصرف منطقه حلایب در شورای امنیت شکایت کرده است.
رسانه های منطقه یکی از مهم ترین دلایل تنش در روابط دو کشور را طی مدت اخیر ، دیدار «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه از سودان و واگذاری جزیره «سواکن» واقع در دریای سرخ به این کشور می دانند زیرا مصر، ترکیه را به دلیل حمایت از «محمد مرسی » رئیس جمهوری اسبق این کشور و انتقاد از نظام حاکم بر این کشور، دشمن خود می داند.

** دیدار رئیس جمهوری اریتره از قاهره
رئیس جمهوری اریتره روز سه شنبه در دیداری رسمی وارد قاهره شد و با همتای مصری خود دیدار کرد. تبادل دیدار مقام های کشورهای همسایه امری عادی است اما اهمیت و حساسیت این دیدار در این روزها از این جهت است که رسانه های منطقه به ویژه رسانه های سودانی طی چند روز اخیر اعلام کردند مصر شماری نیرو و تجهیزات نظامی به اریتره فرستاده است .
چند روز پیش سودان مرزهای زمینی خود را با اریتره بست و رسانه های سودانی اعلام کردند تحرکاتی از سوی شورشیان سودانی در داخل خاک اریتره رصد کرده اند.
همچنین طی هفته گذشته گفته شد سودان هزاران نیروی نظامی به شرق این کشور و نزدیکی مرزهای اریتره اعزام کرد و گفته شد هدف مقابله با تهدیدهای احتمالی از خاک اریتره است .
رسانه های غیر رسمی سودانی اعلام کرده اند مصر، به دلیل همراهی نکردن سودان با این کشور در پرونده سد النهضه، سعی می کند خود را به اریتره نزدیک کند.

** تمدید حالت فوق العاده در مصر
رئیس جمهوری مصر سه شنبه گذشته اعلام کرد به دلیل شرایط امنیتی موجود در این کشور حالت فوق العاده به مدت سه ماه دیگر تمدید می شود.مجلس مصر روز گذشته با تمدید حالت فوق العاده در همه مناطق این کشور موافقت کرد.
خاورم **2041**1049
گزارش: سید شاهپور حسینی /انتشار دهنده : مریم کاظمی

,ایرنا