ترامپ بیش از ۲۰۰۰ ادعای دروغ یا مغلطه را مطرح کرده است
چهارشنبه 20 دی 1396

ترامپ

روزنامه واشنگتن‌پست بر اساس تحلیل صورت گرفته از سوی پایگاه داده‌های خود نوشته است: «این میزان ادعا و مغلطه از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به این معناست که وی در روز بیش از ۵.۶ ادعای دروغ مطرح کرده است.

زمانی که ما این تحلیل را آغاز کردیم و هدفمان در اصل ۱۰۰ روز نخست ریاست جمهوری ترامپ بود، او در روز ۴.۹ ادعا مطرح می‌کرد. در آن زمان، به نظر بعید بود که ترامپ رکورد ۲۰۰۰ در سال را بشکند اما این اتفاق افتاد. هر قدر که ترامپ در کارش پیش رفت، ادعاهای دروغ و مغلطه‌هایش هم بیشتر شد.

همانطور که خوانندگان ما می‌دانند، رئیس جمهوری دوست دارد تا حرفایش را مکررا مطرح کند. ۷۰ مورد ادعایی هم وجود دارد که او سه بار یا بیشتر آنها را تکرار کرده است. او زمانیکه در ۹ ژانویه ۲۰۱۸ به گفتگویی یک ساعته با قانونگذاران درباره مهاجرت پرداخت، از آستانه ۲۰۰۰ ادعای دروغ و مغلطه‌گویی گذشت.

در اینجا به بخش‌هایی از ادعاهای دروغ او می‌پردازیم:

- "ما می‌توانیم در یک سال دیوار مرزی با مکزیک را با هزینه‌ای کمتر از آنچه که درباره‌اش صحبت می‌کنیم، بسازیم."

- "درباره ویزای لاتاری، آنها مردمی را دارند که نمی‌خواهندشان و با لاتاری آمریکا، این افراد وارد کشور ما می‌شوند."

- "مهاجران و مواد مخدر در حجم و تعداد بالا وارد کشور می‌شوند. بنابراین، برای امنیت باید این دیوار مرزی با مکزیک ساخته شود."

و اما حقیقت اینهاست:

- تحت هیچ سناریویی دیوار با مکزیک را نمی‌توان در عرض یک سال ساخت. این پروژه‌ای است که دست کم چهار ساله با صرف مبغلی ۲۵ میلیارد دلاری ساخته می‌شود.

- اشخاص حقیقی می‌توانند برای ویزا اقدام کنند و باید دست کم دیپلم داشته باشند یا در یک شغل خاص مشغول باشند و به این صورت مشمول خواهند بود. در لاتاری، درخواست کنندگان براساس یک الگوی تصادفی کامپیوتری برنده می‌شوند. افرادی که به این صورت می‌خواهند درخواست ورود به آمریکا را بدهند، پیش از ورود مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

-در اصل ساخت این دیوار مرزی با مکزیک هیچ تاثیری بر ورود مواد مخدر به آمریکا نمی‌گذارد. براساس گزارش اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا، اکثر مواد مخدر از طریق راه‌های قانوی یا از طریق تونل‌های زیر زمینی وارد آمریکا می‌شوند.

ادعای ترامپ درباره قاچاق مواد مخدر و این دیوار ۱۷ بار تکرار شده و ما به او لقب "پینوکیو" می‌دهیم. تنها در بازه زمانی دو ماهه، او ۱۲ بار درباره لاتاری صحبت کرده است. ادعای او درباره دیوار مرزی با مکزیک هم از همان روزهای نخستین کمپین انتخاباتی‌اش مطرح شده و به عبارتی این امضای ترامپ است.

یکی دیگر از موارد ادعایی ترامپ که رکوردی بی نظیر در تکرار دارد،‌ درباره قانون بیمه سلامت درمانی اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکاست که از همان دوران کمپین انتخاباتی آن را مکررا تکرار کرده است.

از دیگر مواردی که او تکرار کرده، درباره شغل و تجارت است. او ۶۱ بار گفته که سرمایه‌گذاری تجاری و شغل را تضمین می‌کند و این ادعایی بیش نیست.

وی ۵۵ بار درباره کاهش مالیات صحبت کرده و ۵۹ بار مدعی شده که آمریکایی‌ها بیشترین مالیات را پرداخت می‌کنند.

یکی از مواردی که ترامپ به شدت تکرار کرده، مربوط به بازار بورس است. او ۹۱ بار درباره حباب موجود در این بازار صحبت کرده و گفته بود در صورت افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا، این مشکل حل می‌شود. بانک مرکزی آمریکا از زمان انتخابات، نرخ بهره‌ها را چهار برابر کرده اما بازار سهام و بورس آمریکا همچنان دارای حباب است.»


آمريكا