ارائه" طرح جامع پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران " به مجلس
چهارشنبه 20 دی 1396

به گزارش خبرگزاری تسنیم،  اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از مرکز فرماندهی و ستاد مدیریت بحران شهر تهران بازدید کردند.

در جریان این بازدید محمدرضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران مجلس به ضرورت اصلاح قانون مدیریت بحران در مجلس و تصویب بودجه مناسب طرح‌های مقاوم سازی شهرها و روستاها در برابر سوانح طبیعی به ویژه زلزله اشاره کرد و گفت: زمینه اجرای طرح‌های تهیه شده باید فراهم شود و مدیریت بحران پایتخت با تکیه بر ضرورت مدیریت یکپارچه شهری نیاز به تقویت جایگاه و ساختار دارد و باید زمینه هم افزایی و همکاری بیشتر نهادها و سازمان‌های مسئول در تامین اهداف ترسیم شده این حوزه در تهران براساس قانون جدید فراهم شود.

وی افزود: مجلس به دنبال تقویت جایگاه و ساختار مدیریت بحران در کشور و پایتخت بر اساس تصویب قانون جدید است و به ابعاد مختلف مخاطرات طبیعی به ویژه زلزله توجه دارد.

دیگر نمایندگان عضو کمیسیون عمران مجلس نیز در سخنانی به بیان ضرورت‌ها و راهکارهای پیشنهادی خود در این حوزه پرداختند و اقدامات شهرداری تهران در این حوزه را قابل توجه و الگویی برای سایر شهرها توصیف کردند، همچنین تاکید شد که نمایندگان مجلس از پیشنهادات سازمان برای تقویت لایحه مدیریت بحران استقبال می‌کنند.

همچنین احمد صادقی رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در سخنانی به آسیب پذیری قابل توجه تهران در برابر سوانح طبیعی به ویژه زمین لرزه اشاره کرد و گفت: شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران متشکل از 14 کارگروه با عضویت تمامی سازمان‌ها و نهادهای حوزه خدمات اضطراری و مدیریت شهری طی نشست‌های مختلف انواع مخاطرات محتمل و کاستی‌های موجود را شناسایی و راهکارهای تحقق شهری ایمن و پایدار را ترسیم کرده‌اند.

جانشین شهردار در شورای هماهنگی مدیریت بحران افزود: بر همین اساس از میان 50 طرح پیشنهادی، 20 پروژه اولویت دار مشخص و در قالب " طرح جامع پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران" با رویکرد زلزله به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است که 16 پروژه آن با محوریت شهرداری تهران و 4 پروژه آن با محوریت اجرایی سازمان‌ها و نهادهای خارج از شهرداری تهران در صورت تصویب و تامین اعتبار در بازه‌های زمانی 2 تا 5 سال قابل اجرا است و در آن صورت میزان تلفات و خسارت وقوع زلزله احتمالی تهران به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد که برآوردهای آن در این طرح ارائه شده است.

صادقی همچنین به چالش نبودن قانون جامع و فراگیر مدیریت بحران در کشور اشاره کرد و گفت: لایحه تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور از سوی دولت به مجلس ارائه و با وجود تغییراتی که در آن اعمال شده هنوز لایحه مطلوبی برای پاسخگویی به نیازهای مدیریت بحران به شمار نمی‌آید و پیشنهادات ارائه شده از سوی کارشناسان باید در تصویب این قانون که بیشتر رویکرد مقابله دارد و کمتر به جنبه‌های پیشگیری و کاهش خطر پرداخته است، توجه شود تا مشکلات و کاستی‌های موجود با قانون مناسب برطرف شود.

وی تاکید کرد: در همین خصوص باید از تجربیات جهانی و قوانین تدوین شده سایر کشورهای پیشرو در این حوزه استفاده شود تا قانونی جامع و به روز تصویب و زمینه تحول در حوزه مدیریت بحران فراهم شود.

انتهای پیام/