دهگلان 2 درصد بیشتر از میانگین استان کردستان اراضی آبی دارد
چهارشنبه 20 دی 1396

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی فرمانداری دهگلان، یحیی نظری در نشست شورای حفاظت از آب این شهرستان با اشاره به آبی کردن یک هزار و 100 هکتار از اراضی پایین دست سد سورال اظهار کرد: 12 درصد از اراضی شهرستان آبی است و این میزان 35 درصد از میانگین 47 درصدی کشور پایین تر اما 2 درصد از میانگین 10 درصدی استان کردستان بالاتر است.
وی به اهمیت احیا و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی و حفاظت هر چه بیشتر از آبخوان های شهرستان اشاره کرد و افزود: طرح جامع برخورد قانونی با برداشت غیر مجاز و تعادل بخشی بین منابع و مصارف آب های زیر زمینی باید اجرا شود.
به گفته وی، اعتبارات مورد نیاز برای احیا و تعادل بخشی آب از منابع ملی تخصیص داده می شود و می توان با مطالبه گری بیشتر از دستگاه های استانی و کشوری برای جذب این اعتبارات اقدام کرد.
استان کردستان دارای 43 هزار هکتار باغ است که سالیانه 330 هزار تُن انواع میوه در این باغات تولید و به بازار مصرف داخلی و خارج از استان عرضه می شود.
کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و 110 هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی است که حدود 110 هزار هکتار از این میزان آبی است.
دریافت و تنظیم: حسن حسین زاده ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
3034/9102

,ایرنا