اختصاص سه هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به گیاهان دارویی
چهارشنبه 20 دی 1396

اردشیر شهرکی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چای ترش، زیره سبز، حنا، پنیرک، نیل گل خوشه ای، رازیانه، آلوئه ورا عمده گیاهان دارویی کشت شده در مزارع سیستان و بلوچستان را تشکیل می دهند.
وی افزود: گیاهان دارویی سیستان و بلوچستان در شهرستان های دلگان، فنوج، هیرمند، میرجاوه، زابل، قصرقند، کنارک و سرباز و هامون کشت می شوند.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: نیاز آبی کم، سازگاری با محیط و قابلیت کشت در شرایط متنوع اقلیمی و خاک، نقش در مدیریت مصرف آب و اصلاح الگوی کشت، تامین مواد خام اولیه صنایع فرآوری، دارویی، بهداشتی و آرایشی و ایجاد درآمد و اشتغالزایی از مهمترین مزایای کشت این گیاهان است.
شهری خاطر نشان کرد: سالانه افزون بر 12 هزار تن انواع گیاهان دارویی در سیستان و بلوچستان تولید می شود.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به عنوان وسیع ترین استان کشور و واقع شدن در منطقه گرم و خشک از تنوع گیاهی بسیار مطلوبی برخوردار است به طوری که تاکنون از هزار و 300 گونه آن 300 گونه دارویی و صنعتی شناخته شده است.
کهور ایرانی، کلیر، چگرد، پیر، توج، کنار، استبرق، کهور پاکستانی، داز، گز روغن، حرا، چش کنار و انار شیطان، بومادران، صد آب، سرنجیل، شنز (خارشتر)، خاک شیر، منگولی، مدوح (شیرین بیان)، دانیچک، توتری، کلپوره، گلدر، پورچنک، گواتک، شوتک، سارنگ، ازگند (آویشن)، درنگ (درمنه)، برنجاسف، بوجایل، کل کشته، دودنی(اسپند)، مورپوژو ، پتونتد، قارچ، جعفری و نعنا کوهی، راب، اسفناج وحشی، ریواس، پونه، گل گاوزبان، بنه، بادام کوهی، زیر بال، کنار، کاسک، کسور و غیره از جمله مهمترین گیاهان دارویی سیستان و بلوچستان محسوب می شوند.
7316**3213 خبرنگار: عصمت جهانی **انتشاردهنده: اکبر نوری
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan

,ایرنا