رعایت موارد ایمنی موجب بازگشت 500 درصدی سرمایه کارفرما می شود
چهارشنبه 20 دی 1396

علی مظفری روزچهارشنبه درهمایش آشنایی با مهارت های زندگی درمحیط کار ایمن در بندرعباس افزود: این مطالعه توسط سازمان های بین المللی انجام شده و دربدترین حالت، با رعایت نکات ایمنی در کارگاه ها میزان بازگشت سرمایه کارفرما به 2 و نیم برابر می رسد.
وی ادامه داد: باید مشوق هایی برای کارگران درنظرگرفته شود که نکات ناایمن را به مسئولان ایمنی کارگاه ها گزارش دهند.
وی اضافه کرد: حدود 900 نفر بازرس کار در کشور برای یک میلیون و300 هزار کارگاه ثبت وجود دارد و در سال جاری هم حدود 90 نفربازرس جدید از سایربخش های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان بازرس جذب شدند.
مدیرکل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابراز داشت: این افراد بر اساس شاخص هایی همچون داشتن رشته های فنی و ملاحظات دیگرجذب شدند.
مظفری بیان داشت: براساس مطالعات در سازمان بین المللی کار از کشورهای نسبت بازرس به کارگاه ها بین هفت تا 15 هزار نفر به ازای هر 100 هزار نفر کارگر مشغول بکار است.
وی اشاره کرد: این نسبت می تواند نوسان داشته باشد که تابع تعداد کارگاه ها، پراکندگی جغرافیایی و میزان توسعه یافتگی کارگاه ها است.
به گفته وی، سعی شده کمبود نیروهای بازرس کار با استفاه از آیین نامه بکارگیری مسئولان ایمنی در کارگاه ها که تمام کارفرمایان را الزام به استفاده از آنان کرده پوشش داده شود.
مدیرکل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابراز داشت: در گذشته خلاء آیین نامه ای برای بکارگیری این نیروها در کارگاه های زیر 25 نفر که بیشترین میزان حوادث در آنها رخ می داد وجود داشت.
مظفری بیان داشت: این خلاء در 2 سال گذشته با تهمیدهای شورای عالی حفاظت فنی و آیین نامه بکارگیری مسئولان ایمنی در این کارگاه ها برطرف شده است.
مظفری تصریح کرد: اکنون مسئولان ایمنی در تمام کارگاه های پر خطر لایه اول که مورد نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده مستقر شده اند.
وی ابراز داشت: بیشترین میزان حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان بوقوع می پیوندد و 50 درصد حوادث منجر به فوت هم در همین بخش روی می دهد.
مظفری ابراز داشت: وجود دستگاه های مرتبط مختلف در زمینه فعالیت های ساختمانی کار را پیچیده تر می کند که نیاز به ایجاد هماهنگی ها بیشتر احساس می شود.
وی افزود: روند کاهش حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان چندان سریع نیست اما می توان ادعا کرد این روند در سایر بخش ها بهتر است.
مدیرکل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان این همایش در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا، گفت: ایمنی در دوران تحصیل به عنوان یک رکن مهم مغفول مانده که باید در دروس درسی لحاظ شده و در دانشگاه ها به عنوان یک واحد اجباری تدریس شود.
مظفری ادامه داد: برای فرهنگ سازی در زمینه ایمنی باید کار بیشتری صورت گیرد واکنون رویکردها نسبت به ایمنی عمومی خوب است و ایمنی کاری هم باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی یادآور شد: باید به سمت آموزش های غیرمستقیم رفته واز رسانه ها در زمینه ایمنی استفاده بیشتری صورت گیرد وهمچنین باید مسئولیت های اجتماعی را در زمینه ایمنی پذیرفت و استفاده کرد.
این مقام مسئول به ظرفیت شبکه های اجتماعی برای فرهنگ سازی و آموزش ایمنی کاری اشاره کرد و گفت: گروه های تخصصی درشبکه های اجتماعی موارد خوبی را درخصوص ایمنی مورد بحث و بررسی قرار می دهند.
وی یادآور شد: گروه های چندهزار نفری در شبکه های اجتماعی می توانند سفیران ایمنی بوده و نقش موثری در این خصوص داشته باشند.
3219 / 6048
خبرنگار: عزت الله معمارباشی ** انتشار دهنده: خلیل تنیده

* آگاهی از آخرین اخبار استان در کانال تلگرام ایرنا هرمزگان
* لینک جستجو کانال: [email protected]
*ایمیل: [email protected]

,ایرنا